- reset +

PDFDrukuj

Eliminacje Powiatowe BRD

8 maja 2018r. w Zespole Szkół w Łomazach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów gimnazjum. Organizatorzy zawodów za najważniejsze uznali propagowanie działań na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej jako uczestników ruchu drogowego. W szczególności chodziło zaś o popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, krzewienie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a wreszcie upowszechnianie przekonania, że rower jest dla młodych ludzi najdoskonalszym środkiem transportu, a także rekreacji i sportu.

Turniej otworzyła dyrektor Zespołu Szkół w Łomazach – pani Bogumiła Wińska, która przywitała zaproszonych gości, uczestników zmagań oraz ich opiekunów. Na wstępie przytoczyła starożytną sentencję Ajschylosa „ Ważniejsze jest nie zwycięstwo, lecz właściwe wykorzystanie zwycięstwa” życząc uczestnikom, aby wiedza i umiejętności zdobyte w turnieju o bezpieczeństwie w ruchu drogowym były właściwie wykorzystane.

Swoją obecnością zawody zaszczycili:

  • Wójt Gminy Łomazy- pan Jerzy Czyżewski;
  • Przedstawiciel Kuratoriom Oświaty w Lublinie,Dyrektor  Delegatury w Białej Podlaskiej pani Małgorzata Kiec;
  • Zastępca dyrektora WORD w Białej Podlaskiej pan Arkadiusz Maksymiuk;
  • Główny sędzia turnieju, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji pan Andrzej Zając;
  • Komendant Komisariatu  Policji w Wisznicach pan Hubert Makaruk;
  • Radny Powiatu Bialskiego pan Marek Uściński;
  • Przedstawiciel starostwa powiatowego w Białej Podlaskiej pani Elżbieta Głowińska;
  • Honorowy prezes klubu motocyklowego Grom Biała Podlaska pan Zdzisław Kozłowski;
  • Pracownik WORD pan Adam Chazan;
  • studenci ratownictwa medycznego PSW w Białej Podlaskiej.

W zawodach brało udział 9 drużyn a zawodnicy rywalizowali w 3 konkurencjach. Turniejowe zmagania rozpoczęli od napisania testów sprawdzających wiedzę z zakresu przepisów i zasad ruchu drogowego. Następne konkurencje miały już charakter praktyczny tj. pokonanie toru przeszkód i wykazanie się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowo uczestnicy zmagań mogli podziwiać pokaz umiejętności członków Akademii Taekwon – do Virtus działającej przy Zespole Szkół w Łomazach. Po trwających blisko 4 godziny rozgrywkach nadszedł czas podsumowań. Indywidualnie najlepsi okazali się Michał Haponiuk z Gimnazjum w Zalesiu, Antoni Bielecki z Gimnazjum w Łomazach oraz Ewa Sebastianiuk.

W rywalizacji drużynowej I miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Zalesiu, miejsce II przypadło ekipie Publicznego Gimnazjum nr 4 w Białej Podlaskiej, a III – zespołowi Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Rokitnie.

Zwycięskie drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostę Bialskiego Mariusza Filipiuka, Wójta Gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego, Dyrektora WORD w Białej Podlaskiej Krzysztofa Tymoszuka, Dyrektora Zespołu Szkół w Łomazach Bogumiłę Wińską.

Organizatorzy turnieju pragną złożyć serdeczne podziękowania na ręce osób i instytucji, bez których wsparcia rywalizacja drużyn nie przebiegłaby tak sprawnie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju wiedzy oraz umiejętności. Dziękujemy za zaangażowanie i sportową rywalizację. Do zobaczenia za rok.

 

PDFDrukuj

Dnia 11 maja uczniowie z klasy IIIb wraz z nauczycielami  i opiekunami wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Parku  Jurajskiego w Bałtowie. Choć droga była daleka, a niektórzy troszkę niewyspani  i zmęczeni okazało się, że było warto. Wszyscy udali się do Jura Parku, gdzie wycieczkowiczów powitał pan przewodnik, który opowiadał o zgromadzonych eksponatach. Rozmiary, dbałość o szczegóły z jaką przygotowane zostały dinozaury oraz sposób pokazania ich w otoczeniu zachwyciły słuchających. Wszyscy dzielnie maszerowali pośród prehistorycznych gadów. Duże wrażenie zrobiło Prehistoryczne Oceanarium. Za pomocą technologii trójwymiarowego przekazu przenieśliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Mieliśmy okazję spotkać się „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu. Do tej pory podziwialiśmy je tylko w podręcznikach. Wrażenie, że są bardzo blisko wywołało u nielicznych strach, jednak większość uczniów była mocno podekscytowana i zafascynowana ich widokiem. Po emocjach w Oceanarium wszyscy z wielkim apetytem zjedli  zamówiony obiad. Entuzjazm wśród dzieci wzbudziło zwiedzanie Bałtowskiego Zwierzyńca. Najpierw dzieci zobaczyły ciekawe gatunki ptactwa i drobnych ssaków, znajdujących się w klatkach. W drugiej części Zwierzyńca odbyły przejażdżkę amerykańskim autobusem (school busem) pomiędzy zwierzętami współcześnie żyjącymi (m.in.: strusie, lamy, wielbłądy, dziki, konie, jelenie i wiele innych gatunków) rozmieszczonymi na wielohektarowym terenie – tzw. Safari . Następnie poznaliśmy wiele miniatur zamków i pałaców stanowiących najciekawsze zabytki architektoniczne powstałe na przestrzeni 500 lat, znajdujące się obecnie w granicach Polski. Miniatury zostały wykonane z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły oddają wygląd obiektów z okresu ich świetności. Na spotkanie ze światem wiedźm, czarownic i magii udaliśmy się do Sabatówki. Tutaj nierzeczywiste przeplata się z realnym. Czarownice wraz ze swoimi pomocnikami prowadziły różne gry i zabawy .Następnie ruszyliśmy do kina  na film pokazywany w systemie 5D. To były emocje!.Hulający po sali wiatr, pryskająca na widzów woda, ruszające się fotele i trójwymiarowy obraz filmu sprawiły, że mieliśmy wrażenie zmiany czasu i przestrzeni. Uwieńczeniem naszej wycieczki były zabawy w Parku rozrywki, gdzie dzieci z radością rozładowały swoją energię. Na zakończenie wizyty w Bałtowie dzieci zakupiły pamiątki. Z wycieczki do Krainy Dinozaurów wszyscy wrócili pełni wrażeń i zadowoleni. Dla dzieci była to niezapomniana przygoda.

 

PDFDrukuj

Ostatnie pożegnanie...

Dnia 9 maja 2018r. w asyście pocztów sztandarowych cała społeczność szkolna, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie i rodzice pożegnali Panią Marzenę Chotkowską – nauczyciela, wychowawcę, koleżankę,  przyjaciółkę, dobrego i życzliwego człowieka.

Marzena Chotkowska miała 41 lat. Urodziła się i mieszkała w Łomazach. Od roku 2003 pracowała w Zespole Szkół w Łomazach jako nauczyciel fizyki, matematyki wychowawca. Pełniła  w szkole funkcje: Przewodniczącej Zespołu do Spraw Ewaluacji Wewnętrznej
oraz Zespołu do Spraw Rekrutacji i Współpracy z OKE. Była jednym 
z koordynatorów do spraw doradztwa zawodowego.  Działała prężnie w Zespole do Spraw Planowania Pracy Szkoły oraz Zespole do Spraw Nowelizacji Statutu i  Ewaluacji WZO.

Niestety odeszła od nas nagle dnia 1 maja 2018 r. Składamy rodzinie i najbliższym,
Pani Marzenki Chotkowskiej, szczere wyrazy współczucia.

Na odejście bliskich nie można się przygotować. Śmierć zawsze jest nie na miejscu i zawsze nie w porę – za szybko, za nagle. Nie pyta, nie uprzedza, nie dyskutuje. Przychodzi                i zostawia ból. Ból, który ukoić mogą tylko wspomnienia. Nigdy nie ma dobrego momentu pożegnanie bliskich, ale zawsze jest dobry czas, żeby otulić ich myślami. Wspomnienia są największym skarbem, który pozostawiają nam bliscy, odchodzący na wieczny odpoczynek. Za pośrednictwem wspomnień możemy wracać do miłych chwil spędzonych razem. Dzięki nim możemy również w szczególny sposób upamiętnić zmarłych.

Ksiądz Mariusz Świder, nasz kolega z pracy, który obecnie przebywa w Rzymie przesłał list kondolencyjny prosząc o odczytanie:

Szanowna Pani Alino,
Drogi Macieju,
Czcigodni Księża,
Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie Zespołu Szkół w Łomazach,
Uczestnicy pogrzebu!

Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o niespodziewanej śmierci
Pani Marzenki. Ta informacja napełniła mnie głębokim smutkiem. Proszę
o przyjęcie moich wyrazów współczucia oraz zapewnienie o bliskości i pamięci w modlitwie.

Panią Marzenkę zapamiętamy jako osobą o wielkiej serdeczności i zaangażowaniu nauczycielskim. W tych dniach tak wiele dobra zostaje podkreślone, które za Jej przyczyną, stało się bezpośrednio lub pośrednio naszym udziałem.

Niestety nie mogę osobiście uczestniczyć w pogrzebie. W sobotę, 5 maja, odprawiłem w Rzymie Mszę św. prosząc Miłosiernego Boga o odpuszczenie win i dar życia wiecznego dla śp. Marzeny Chotkowskiej. Zmartwychwstanie Pana Jezusa, zwycięzcy śmierci, jest dla każdego z nas nadzieją perspektywy życia w Bogu i oglądania Go twarzą w twarz. Moją modlitwą ogarniam także Rodzinę pogrążoną w żałobie i cierpiącą z powodu tego niespodziewanego i trudnego rozstania.

Ze szczerymi kondolencjami i wiarą w życie wieczne,

ks. Mariusz Świder – kolega z pracy śp. Marzeny

Rzym, 7 maja A.D. 2018 r.

 

Dołączając do słów Księdza Mariusza, Pani Dyrektor Bogumiła Wińska pożegnała naszą koleżankę w imieniu całej społeczności szkolnej.

Droga Marzenko!

Trudno mi mówić, bo żadne słowa nie są w stanie wyrazić bólu jaki przeżywamy. Wszyscy staramy się nie zadawać pytania: dlaczego, a jednak ono samo ciśnie się na usta. Ta śmierć przyszła niespodziewanie, nagle przekreślając nasze wspólne plany. Postawiła nas w nowej rzeczywistości, bez Ciebie, wspaniałego pedagoga, wychowawcy, a przede wszystkim przyjaciela.

Marzenko, dziękuję Ci za każdy dzień spędzony razem z nami. Twój spokój, opanowanie, a jednocześnie rozsądek dawał nam poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Zawsze znalazłaś właściwe rozwiązanie, by niejednego z nas pocieszyć i wesprzeć. Pustki po Tobie nikt nie zapełni. Dziękujemy Ci wszyscy: nauczyciele, uczniowie, pracownicy, że byłaś z nami przez dany Ci przez Boga czas!

Pozostaniesz w naszej pamięci na zawsze !

Spoczywaj w pokoju !

 
 

PDFDrukuj

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W poniedziałek 7 maja, w Zespole Szkół w Łomazach uroczystą akademią uczczono 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji. Wydarzenie to uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Łomazy Jerzy Czyżewski, radny powiatu bialskiego Marek Uściński, przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Derlukiewicz,  dyrektor GOK w Łomazach  Ryszard Bielecki, przewodniczący Rady Rodziców i radny Gminy Łomazy  Wiesław Bańkowski, przyjaciel szkoły  Zbigniew Gołoś.

Wójt Gminy Jerzy Czyżewski w swoim wystąpieniu powiedział między innymi,
że powinniśmy akcentować swój patriotyzm, przywiązanie do barw narodowych. Podziękował nauczycielom i uczniom za kształtowanie postaw patriotycznych. Obszerne wystąpienie Pana Marka Uścińskiego było lekcją historii, pokazującą cały splot wydarzeń, które doprowadziły
do uchwalenia konstytucji. Radny powiatu bialskiego podkreślił, że powinniśmy wyciągać wnioski z historii – w myśl powiedzenia, że historia jest nauczycielką życia.  Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy IV c i V a pod kierunkiem Pana Piotra Sautycza i Ireneusza Korszenia.

Tuż przed występem uczniów Dyrektor Zespołu Szkół w Łomazach poprosiła zebranych,
aby modlitwą i minutą ciszy uczcić pamięć nauczycielki – Pani Marzeny Chotkowskiej,
która   nagle i niespodziewanie odeszła od nas 1 maja. Pani Bogumiła Wińska  zwróciła się
do zmarłej:

„Marzenko na zawsze pozostaniesz w naszych sercach i pamięci. Tam z góry będziesz układać dla nas plany, dyżury i zastępstwa. Tutaj na ziemi nikt nie zastąpi nam Ciebie. Jedyne co teraz możemy Ci ofiarować, to nasza modlitwa i pamięć.”

 

PDFDrukuj

Konkursów i rywalizacji ciąg dalszy…

W ramach odchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w klasach IV szkoły podstawowej nauczyciele poloniści w miesiącu marcu przeprowadzili konkurs pod hasłem: „Co wiemy o swojej Ojczyźnie?”  Uczniowie rywalizowali pomiędzy sobą, popisując się między innymi  znajomością legend i wiedzą o symbolach narodowych. Zwycięzcy konkursu to:

I miejsce – Karolina Trochonowicz IV c

II miejsce – Igor Tokarski IV b i Julia Korszeń IV c

III miejsce – Karolina Kulig IV a.

Gratulujemy!

Więcej…

 
 

PDFDrukuj

„Z Tuwimem za pan brat”

Dnia 25 kwietnia 2018r. w Przedszkolu Samorządowym  w Łomazach odbył się Przedszkolny Konkurs Recytatorski  „Z Tuwimem za pan brat”.
Każdą grupę reprezentowało troje dzieci. Wszystkie  pięknie recytowały przygotowane wiersze Juliana Tuwima. Wykazały się dużą odwagą pokonując swoją nieśmiałość przed szeroką publicznością.

Uczestnicy konkursu byli oceniani w dwóch kategoriach: 3 -„ 4 – latki i 5 - 6 -latki. Jury w składzie – pani Marlena Stefaniuk i pani Agnieszka Garbatiuk wyłoniło laureatów:

Kategoria 3 - 4 – latki:

I miejsce - Natalia Szatałowicz „Skakanka”

II miejsce – Adam Zubelewicz – Król „Dżońcio”

III miejsce – Gabriela Klujewska „Ptasie plotki”

Kategoria 5 - 6 – latki:

I miejsce – Lena Trochonowicz „Kotek”

II miejsce – Jakub Korszeń „Pstryk”

III miejsce – Lena Rusek „Skakanka”

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni   dyplomami.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

Barbara Ignatowska

 
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 70