- reset +

PDFDrukuj

Sprzątanie świata 2019

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział we wrześniowej akcji „Sprzątanie świata  - Polska 2019”, w tym roku pod hasłem "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!". Tegoroczne hasło ma zachęcić wszystkich do podejmowania  działań, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska. I rzecz równie ważna jak nieśmiecenie i sprzątanie to  zmiana - tak naszych indywidualnych nawyków, jak też zmiana procedur w instytucjach i firmach na przyjaźniejsze środowisku.
Organizatorzy zachęcają  zatem do promowania nieśmiecenia,  do sprzątania cennych przyrodniczo i kulturowo terenów publicznych, do akcji, konkursów czy festiwali promujących segregację odpadów.

W sprzątaniu naszej okolicy wzięły udział klasy IIB, VC, VIA, VIIB pod opieką nauczycieli G. Skrzyńskiej, E. Derlukiewicz-Rusek, D.Jeruzalskiej, E.Szczęsnej.

We współpracy z Urzędem Gminy, referatem ochrony środowiska akcja przebiegała sprawnie. Uzbieraliśmy kilkanaście worków odpadów niesegregowanych oraz około 2kg puszek aluminiowych.

Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w akcję i zachęcamy do wprowadzania  codziennie eko-nawyków, dzięki którym możemy żyć bardziej ekologicznie. Małe zmiany codziennych nawyków przyczynią się do wielkich zmian

„Sprzątanie świata - Polska” = razem możemy więcej!


 

PDFDrukuj

Z inicjatywy dyrektora WORD dyr. Igora Dzikiewicza, wicemarszałka Województwa Lubelskiego Dariusza Stefaniuka, wójta Gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego, dyrektor ZPO Bogumiły Wińskiej i radnego Kamila Frączka, w naszej szkole wygłoszono prelekcję na temat bezpieczeństwa na drodze w ramach akcji "Zapinaj pasy".  Pracownicy WORD Białej Podlaskiej przedstawili zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie mogli doświadczyć na własnej skórze znaczenie zapinania pasów. Umożliwił to symulator dachowania.

 

PDFDrukuj

Wycieczka do Worońca

W pierwszych dniach kalendarzowej jesieni 24.09.2019r. uczniowie klasy III a i IIIB z p. A. Ziętecką, p. M. Rogoźnicką i p. P. Tokarskim wyjechali na wycieczkę   do Worońca na „Jesienne warsztaty”. Serdecznie przywitani przez gospodynie Klubu kultury dzieci wysłuchały krótkiej historii tego miejsca. Następnie przystąpiły pod kierunkiem pań instruktorek do wykonywania jesiennych kwiatów. Po zakończonej pracy nadszedł czas na śpiew przy ognisku, pieczenie kiełbasek i gry sportowo – rekreacyjne. Zadowoleni uczestnicy wyjazdu z własnoręcznie wykonanymi kwiatami wrócili do szkoły.

 
 

PDFDrukuj

Dnia 01.10.2019 uczniowie klasy 1a i 1b wraz z wychowawczyniami: Wiesławą Kobrzyńską i Aleksandrą Dołęgowską wybrali się na wycieczkę do Studzianki. Na początku obejrzeli cmentarz tatarski – mizar i wysłuchali krótkiej informacji dotyczącej cmentarza oraz legend związanych z powstaniem miejscowości. Następnie udali się do miejscowego Muzeum Wsi Podlaskiej, gdzie poznali m.in. używane dawniej: narzędzia rolnicze, drewniane i wiklinowe naczynia, sprzęt rtv, domowe przedmioty codziennego użytku i te służące do pracy. Z zaciekawieniem słuchali prezentacji i oglądali wszystkie eksponaty, bo przecież zgromadzona kolekcja stanowi dla nich olbrzymią wartość poznawczą i żywą lekcję historii. Po nauce przyszedł czas na zabawę. Dzieci grały w piłkę i bawiły się na placu zabaw, dając upust swojej radości i niewyczerpanej energii. Dziękujemy Rodzicom za smaczne kiełbaski z grilla i pani Zosi za pyszny słodki poczęstunek, a panu Kierowcy za okazaną pomoc. Dzieci aktywnie i wesoło spędziły wspólnie czas, a uśmiechy na ich twarzach świadczyły o tym, że wycieczka była udana i z pewnością na długo zostanie w pamięci.

 

PDFDrukuj

Wycieczka do Lublina

23 września 2019 r. 43 uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach z klas VIIA, VIIB, VIIIA oraz VIIIB, pod opieką p. A. Tremeskiej, p. I. Szepety i p. I. Korszenia  uczestniczyło w wycieczce do Lublina, którą zorganizowała p. Anna Filipiuk.  Wyjazd łączył cele edukacyjne z rekreacją.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Ogrodu Botanicznego UMCS, który przywitał nas malowniczym, jesiennym krajobrazem, bogactwem i różnorodnością gatunków roślin i panującą wokół ciszą. Pomimo dość chłodnej aury, uczniowie chętnie wędrowali alejkami ogrodu, tunelami utworzonymi pod koronami drzew i kamienistymi ścieżkami. Podczas wędrówki dzieci miały okazję poznać wiele egzotycznych gatunków roślin, dowiedzieć się kilku ciekawostek na ich temat, poznać ich pochodzenie i wartość użytkową, a także degustować owoce niektórych z nich.

Następnym punktem wycieczki była wizyta w parku trampolin „Strefa Wysokich Lotów”. Uczniowie pod czujnym okiem instruktorów rozwijali koordynację ruchową i ogólną sprawność fizyczną. Skakanie na trampolinach to ciekawe urozmaicenie lekcji wychowania fizycznego oraz rozrywka na najwyższym poziomie.

Kolejnym, i głównym punktem wycieczki, były pokazy chemiczne i fizyczne na UMCS. Nasi uczniowie, zaopatrzeni w ochronne rękawiczki i okulary, mieli okazję aktywnie uczestniczyć w wykonywaniu barwnych doświadczeń. Największy entuzjazm wywołały eksperymenty z płonącym potasem i „szczekającym gazem”, czyli wodorem, a także te niebezpieczne, wybuchowe z efektami świetlnymi i akustycznymi. Okazuje się, że chemia może być bardzo ciekawa, a zapierające dech w piersiach efekty doświadczeń pozwalają na lepsze zrozumienie trudnych zagadnień chemicznych.

Dzięki pokazom z fizyki, które pracownicy naukowi prezentują profesjonalnie, ciekawie i z nutką humoru, uczniowie pogłębiają świadomość użyteczności fizyki i jej powiązań z techniką, medycyną, ekologią, życiem codziennym, a przede wszystkim z postępem i rozwojem cywilizacyjnym. Praktyczne zajęcia motywują do głębszego poznania praw przyrody, inspirują dociekliwość i postawy badawcze, kształcą umiejętność obserwacji. Są tym ciekawsze, że uczniowie mogą w nich brać czynny udział, a dzięki temu wyrabiać przekonanie, że prawa fizyki rządzą zjawiskami w przyrodzie i życiu codziennym. Skłaniają do analiz i własnych przemyśleń.

W przerwie między pokazami uczniowie zregenerowali swoje siły  podczas smacznego posiłku w restauracji McDonald’s.

Podróże kształcą, warto więc uczestniczyć w tego rodzaju przedsięwzięciach. Wycieczkę zaliczamy zdecydowanie do udanych i niech żałują ci, którzy się na nią nie zdecydowali.

 
 

PDFDrukuj

word.jpg

REGULAMIN

 
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 91