- reset +

PDFDrukuj

podz.jpg

 

PDFDrukuj

Istny maraton filmowy z historią w tle…

W ostatni piątek września uczniowie klas VIII i III gimnazjum pojechali do kina, by poznać historię Dywizjonu 303. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę, która nie ma sobie równych.  Ich historię opisał Arkady Fiedler w jednej ze swoich książek, która wróciła do szkolnego zestawu lektur obowiązkowych. Uczniowie mieli możność porównania wersji filmowej z lekturą. Poza tym jak na maraton przystało, widzowie uczestniczyli w projekcji dwóch filmów opowiadających tę samą historię: „Bitwa o Anglię” i najnowszym filmie polsko – brytyjskiej produkcji „Dywizjon 303”. Ocenę i porównanie pozostawiamy oglądającym. Winston Churchill powiedział o polskich pilotach: "Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym". Miał absolutną rację.

 

PDFDrukuj

Wiersze o Niepodległej…

W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miesiącu wrześniu w klasach V nauczyciele poloniści przeprowadzili konkurs recytatorski. Zadaniem uczestników było wyszukać odpowiedni utwór o charakterze patriotycznym, a potem pięknie go wyrecytować. Po eliminacjach klasowych do finału zakwalifikowały się następujący uczniowie:

  1. Abramek Rafał  - Va
  2. Derlukiewicz Aleksandra –Vc
  3. Kożuchowski Jan  - Vc
  4. Kożuchowski Jan  - Vc
  5. Tokarski Igor – Vb.

Po wysłuchaniu przepięknych występów komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.

I miejsce - Kożuchowski Jan  - Vc

II miejsce - Kożuchowski Jan  - Vc

III miejsce - Derlukiewicz Aleksandra –Vc

Gratulujemy serdecznie wszystkim, nie tylko zwycięzcom, gdyż poziom uczestników był bardzo wyrównany.

dsc.jpg

 
 

PDFDrukuj

„Mikołajek – zderzenie dwóch światów”

Teatr Muzyczny Forte goszczący  w bialskim kinie Merkury 25 września zaprosił uczniów na musical dydaktyczny przygotowany z myślą o młodzieży.

Sposób zamierzony i celowy zawarto w spektaklu antynomię dwóch światów. W jednym żyje Mikołajek, mały urwis, który uwielbia grać w piłkę z kolegami, z którymi chociaż często się kłóci, to jednak przeżywa niezapomniane przygody i historie. Postać twórcy spektaklu zaczerpnęli z jednej z lektur pod tym samym tytułem. Drugi, z kolei, to świat młodego człowieka, który poprzez uzależnienie od Internetu, traci poczucie rzeczywistości, a co najważniejsze, aktywność społeczną, rezygnując z bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami.

Uczestnik wirtualnego świata nieświadomie i bezpowrotnie traci najwspanialszy okres, jakim jest dzieciństwo. A przecież czasu cofnąć nie można.

Spektakl skłania do refleksji, jak wiele można stracić przez „życie w cyberprzestrzeni”.

Musical obejrzeli uczniowie z klas V, VII i VIII.

 

PDFDrukuj

Jubileuszowa Akcja Sprzątania Świata

W tym roku w dniach 19 i 20 września wzięliśmy udział już po raz 25 w akcji Sprzątania Świata, której celem jest poszanowanie środowiska. W tym roku odbywała się ona pod hasłem: „Akcja – segregacja 2x więcej, 2x czyściej’ i miała na celu wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. Świadoma segregacja to lepsze wykorzystanie zasobów, które „zamrażamy”  w odpadach. Takie działania wpływają na poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Według założeń w roku 2020 recykling odpadów w polskich  gospodarstwach domowych ma osiągnąć poziom 50%, a w tym roku 30%. Udział dzieci i młodzieży w corocznej edycji tego przedsięwzięcia z pewnością w pozytywny sposób wpłynie na wzrost ogólnych wskaźników. Nie mogliśmy przejść obojętnie wobec takiego wyzwania. Uczniowie klasy VIIa pod kierunkiem pani Elżbiety Derlukiewicz - Rusek brali udział w sprzątaniu Łomaz, natomiast uczniowie klas III gimnazjum wraz z panią Grażyną Skrzyńską sprzątali Łomazy i Studziankę.

 
 

PDFDrukuj

„ KU NIEPODLEGŁEJ”

Już po raz kolejny w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja historii. Tym razem 21.09.2018. gościliśmy grupę „ Rekonstrukto” z Lublina . Pokaz historyczny  „Ku Niepodległej” to opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i Ojczyznę.

W barwnej lekcji historii przedstawiono wydarzenia z powstania kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego i I wojny światowej. Uczniowie naszej szkoły  mogli obejrzeć kolekcję replik broni używanych przez powstańców i podczas I wojny światowej oraz aktywnie uczestniczyć w lekcji – walczyć na szable i kosy, bandażować rannych, ćwiczyć musztrę i nosić rannych na wojskowych noszach .

To była niezwykle ciekawa i pouczająca lekcja patriotyzmu.

 
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 76