- reset +

PDFDrukuj

W celu podniesienia wiedzy i umiejętności w zakresie bezpiecznych zachowań oraz zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu w dniu 07.06.2019r. odbyło się spotkanie z przedstawicielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomazach  - panem Andrzejem Wińskim.  Wzięli w nim udział uczniowie klas I-III szkoły podstawowej i dzieci z przedszkola. Strażak przybliżył dzieciom, na czym polega jego praca, jakie ma zadania  i przekazał cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w czasie burzy, wypadku, czy pożaru. Zademonstrował osobisty sprzęt strażaka biorącego udział w akcji ratowniczej. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych i powodzi oraz prowadzi wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Dzieci dowiedziały się, jakie  predyspozycje  powinien  posiadać  kandydat  na  strażaka i że  praca w tym zawodzie  jest  ciężka  i  trudna, a czasami  bardzo  niebezpieczna. Utrwaliły numery alarmowe 998 i 112 oraz usłyszały, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. W końcowej części spotkania zadawały pytania, na które nasz gość chętnie odpowiadał. Teraz dzieci już wiedzą, że strażak to jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów, a osobiste spotkanie z nim
z pewnością przyczyni się do tego, że zdobyta wiedza na długo pozostanie w ich pamięci. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, za co bardzo dziękujemy.

 

 

PDFDrukuj

CUDOWNYCH RODZICÓW MAM

Pod takim hasłem w dniu 27 maja 2019r. odbyła się piękna uroczystość dla rodziców z okazji Dnia Matki i przypadającego w  czerwcu Dnia Taty. Aby uczcić oba te święta przygotowano bogaty program artystyczny. Na początek  dziewczynki z klas I szkoły podstawowej zaprezentowały układ taneczny, przygotowany pod kierunkiem p. Elżbiety Bieleckiej i p. Agnieszki Panasiuk.

Następnie dzieci z klas II wystąpiły z barwnym przedstawieniem pt. „Bajkowy pociąg”

przygotowanym pod okiem p. Anny Zięteckiej, p. Małgorzaty Rogoźnickiej i p. Wiesławy Kobrzyńskiej.

Kolejnym punktem uroczystości był program artystyczny w wykonaniu uczniów klas IV - VIII i wychowanki przedszkola według autorskiego scenariusza  p. Anny Filipiuk i p. Elżbiety Nazarewicz.

Prowadzący uroczystość Maciej Golba podkreślił, że z rodzicami związane są najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa – pierwsze radości, zabawy, marzenia i tęsknoty. Rodzice ofiarowali nam najpiękniejszy dar – życie.  Dlatego należą im się z serca płynące podziękowania i najlepsze życzenia wyrażone w wierszach i piosenkach. Odświętnie ubrane dzieci dziękowały „za miłość, troskę i oddanie, bajek na dobranoc czytanie, za plaster na rozbitym kolanie i świeże bułeczki na śniadanie”, za wybaczanie i odkrywanie każdej z przebytych dróg.

Szczególnie ciepłe słowa mali artyści kierowali  do swoich mam,  ponieważ MATKA jest synonimem miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, wierności i przywiązania, przyjaźni i wiary w to,  co piękne i szlachetne.  „To serce matki wszystko zrozumie i wszystko wybaczy, wraz z tobą śmieje się, wraz z tobą płacze”. Chociaż mama jest często spracowana i zmęczona, objuczona zakupami i wciąż zagoniona, czasami smutna z powodu kłopotów z dziećmi ale mimo wszystko zawsze uśmiechnięta i radosna,  dumna ze swego macierzyństwa. Dlatego do mam kierowane były słowa przeprosin i przyrzeczenia, że to co złego „nigdy nie powróci”, a także najszczersze podziękowania  i najpiękniejsze kwiaty. Mała Nadia Nazarewicz z przedszkola „wymalowała na laurce czerwone serduszko” i życzyła mamom sto lat albo dłużej w szczęściu i zdrowiu. Ujmujące za serce teksty wierszy i piosenek we wspaniałym wykonaniu Patrycji Chwedaczuk, Maćka Golby, Darii Głowackiej, Amelii Wołosowicz oraz Majki i Martyny Zając wzruszyły do łez wielu zaproszonych gości. Dla zrównoważenia emocji były również piosenki skoczne i wesołe w wykonaniu Magdy Zubelewicz, Zuzi Telaczyńskiej, Michała Tokarskiego i innych dzieci.

Po finałowej piosence mali artyści wypuścili z rąk czerwone i białe balony w kształcie serc, które poszybowały w powietrze, jako symbol miłości do mamy i taty.

 

PDFDrukuj

Diecezjalny Dzień Matki w Pratulinie.

26 maja 2019r. w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie zorganizowano Diecezjalny Dzień Matki. Licznie zgromadzonym pielgrzymom miłą niespodziankę sprawili uczniowie Zespołu Szkół w Łomazach, zaproszeni na tą uroczystość przez księdza proboszcza. Na początek zaprezentowały swoje umiejętności taneczne dziewczynki z kl. II, przygotowane przez p. Agnieszkę Panasiuk i p. Elżbietę Bielecką.

Następnie z niezwykle wzruszającym programem artystycznym, zatytułowanym „CUDOWNYCH RODZICÓW MAM”, wystąpili uczniowie, przygotowani przez p. Annę Filipiuk i p. Elżbietę Nazarewicz. Słowami wierszy i piosenek dzieci wyrażały wdzięczność za to, że rodzice przekazali im najpiękniejszy dar – życie, dziękowały rodzicom „z serca całego za miłość, troskę i oddanie, bajek na dobranoc czytanie”. Szczególne słowa kierowane były do matek z okazji ich święta. Matka jest bowiem synonimem miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, wierności i przywiązania, przyjaźni i wiary w to,  co piękne i szlachetne.  Ujmujące za serce teksty piosenek we wspaniałym wykonaniu naszych uczniów wycisnęły niejedną łzę z oczu pielgrzymów. Dla wyciszenia emocji były również piosenki skoczne i wesołe, a także wiersze z podziękowaniami: „za wszystko, czym dobroć jest na Ziemi…”

Po finałowej piosence mali artyści wypuścili z rąk czerwone i białe balony w kształcie serc, które poszybowały w powietrze, jako symbol miłości do mamy i taty.

 
 

PDFDrukuj

Dnia 03.06.2019 uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią Wiesławą Kobrzyńską i rodzicami wyjeżdżali na wycieczkę do Studzianki. Na początku wysłuchali legend związanych z powstaniem miejscowości i obejrzeli cmentarz tatarski (mizar), funkcjonujący od 1680r. do 1938r. Znajduje się na nim ok. 300 nagrobków z napisami w języku polskim, arabskim i rosyjskim oraz kamień z wmurowaną tablicą upamiętniającą nadanie tych ziem Tatarom przez Jana III Sobieskiego. Są tu mogiły zwykłych prostych ludzi oraz wielu Tatarów zasłużonych  dla Polski. Zgodnie z tradycją muzułmańską mogiły zwrócone są ku wschodowi słońca. Następnie wszyscy udali się do Muzeum Wsi Podlaskiej p. Józefaciuków, gdzie uczniowie poznali używane dawniej: narzędzia rolnicze i do przerobu lnu, drewniane i wiklinowe naczynia, meble, sprzęt rtv, domowe rzeczy codziennego użytku i służące do pracy oraz mnóstwo innych przedmiotów. Z zaciekawieniem słuchali prezentacji, dotykali i oglądali wszystkie eksponaty, bo przecież zgromadzona kolekcja stanowi dla nich ogromną wartość poznawczą i jest żywą piękną lekcją historii. Po zajęciach edukacyjnych przyszedł czas na zabawę. Dzieci grały w piłkę i bawiły się na mini placu zabaw, dając upust swojej radości i niewyczerpanej energii. Furorę zrobił zjazd na linie, umocowanej między drzewami. Nie zabrakło też smacznych kiełbasek z grilla, upieczonych przez rodziców i przepysznych pączków pani Zosi, za które serdecznie dziękujemy. Na koniec jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i powrót do szkoły, a uśmiechnięte buzie dzieci najlepiej świadczyły o tym, że wycieczka była w pełni udana.

 

PDFDrukuj

CHÓR KANON NA ZŁOTYM PODIUM

Chór KANON Zespołu Szkół w Łomazach pod kierunkiem Grzegorza Kulickiego otrzymał kolejne – już 10 ZŁOTE PASMO  w XIV Wojewódzkim Konkursie Chórów Regionu Lubelskiego Akademii Chóralnej „Śpiewająca Polska” (31 maja 2019r.). Zmaganiom konkursowym przysłuchiwało się profesjonalne jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Oliwy z Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. „Jestem dumny z moich chórzystek, które z wielkim zaangażowaniem zaśpiewały zaplanowany repertuar. Dziesiąte złote pasmo potwierdza stale otrzymujący się bardzo wysoki wykonawczy poziom zespołu. W 2019 roku obchodzimy jubileusz twórczości Stanisława Moniuszki. Dlatego w naszym programie nie mogło zabraknąć arii Skołuby z III aktu opery „Straszny dwór” w moim autorskim opracowaniu.  Oprócz tego zaśpiewaliśmy moje własne kompozycje i inne pieśni. Zaraz po ogłoszeniu wyników, wszystkie chóry wspólnie zaśpiewały „Rozkołysz pieśnią świat” pod moją batutą. Dziękuję Panu Jerzemu Czyżewskiemu – Wójtowi Gminy Łomazy i Pani Bogumile Wińskiej – Dyrektor Zespołu Szkół w Łomazach za wsparcie oraz Pani Ewie Korszeń za sprawowaną opiekę nad łomaskimi artystkami”.

G. Kulicki

 
 

PDFDrukuj

„Podróże kształcą, rozwijają ciekawość poznawczą i skłaniają do refleksji”.

29 maja 2019r. 44 uczniów Zespołu Szkół w Łomazach z klas VIB, VIIA, VIIB oraz IIIA i IIIB gimn. uczestniczyło w wycieczce do Lublina, którą zorganizowała p. Anna Filipiuk.  Wyjazd łączył cele edukacyjne z rekreacją.

Pierwszym punktem wycieczki były ciekawe pokazy chemiczne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej.  Nasi uczniowie, zaopatrzeni w ochronne rękawiczki i okulary, mieli okazję aktywnie uczestniczyć w wykonywaniu barwnych doświadczeń. Największy entuzjazm wywołały eksperymenty z płonącym potasem i „szczekającym gazem”, czyli wodorem, a także te niebezpieczne, wybuchowe z efektami świetlnymi i akustycznymi. Okazuje się, że chemia może być bardzo ciekawa, a zapierające dech w piersiach efekty doświadczeń pozwalają na lepsze zrozumienie trudnych zagadnień chemicznych.

Po uczcie intelektualnej nadszedł czas na rozwijanie sprawności fizycznej. Uczestnicy wycieczki  aktywnie spędzili 1,5 godziny  w największym w Polsce dmuchanym Parku Rozrywki „BOUNCE LUBLIN”. Mieli tu do dyspozycji ogromną halę pełną dmuchanych zjeżdżalni, torów przeszkód, ścieżek wspinaczkowych, trampolin i innych atrakcji. Po ćwiczeniach fizycznych, wymęczeni ale zadowoleni uczniowie zregenerowali swoje siły  podczas smacznego posiłku w restauracji McDonald’s

Celem ostatniego punktu programu wycieczki było zapoznanie młodzieży z miejscem pamięci narodowej. Odwiedziliśmy Państwowe Muzeum na Majdanku – Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady, działający w latach 1941-1944.

Podczas dwugodzinnej „lekcji historii na żywo” uczniowie przeszli szlakiem więźniów. Zapoznali się z tragiczną historią tego miejsca, zwiedzili obozowe baraki, łaźnię, krematorium oraz komorę gazową.  W  skupieniu i zadumie słuchali opowiadań przewodnika o obozowej codzienności  i ludzkich tragediach, które wywoływały wielkie emocje i wzruszenia.  Wędrówka po byłym obozie zakończyła się przy Pomniku Walki i Męczeństwa - Mauzoleum, któremu nadano kształt urny z prochami więźniów. Uczniowie zachowali się godnie, oddając tym samym szacunek  80 tys. ofiar Majdanka. Pobyt w byłym obozie skłonił uczniów do głębokiej refleksji nad umieszczonym na Mauzoleum cytatem: „Nasz los dla was przestrogą”.

Opiekunowie: p. A. Filipiuk, p. A. Najdyhor, p. E. Korszeń.

 
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 91