- reset +

PDFDrukujEmail

O spektaklu „Kamienie na szaniec”

„Lecz zaklinam – niech żywi nie tracą nadziei i przed narodem niosą oświaty kaganiec; a kiedy trzeba – na śmierć Ida po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!...”

Tuż przed świętami – we czwartek 21 grudnia młodzież z klas gimnazjalnych miała okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez Teatr Współczesny w Krakowie, a wystawiany na scenie bialskiej PSW im. Papieża Jana Pawła II. Utrzymana w naturalistycznej konwencji klasyczna adaptacja dzieła A. Kamińskiego stanowiła wkruszającą opowieść o sile przyjaźni, patriotyzmie i honorze. Na scenie pojawili się bohaterowie Alek, Zośka , Rudy. Klimatu opętanej wojną Warszawy dopełniała wyrazista scenografia i wzmagająca napięcie muzyka. Sugestywna gra aktorska oraz autorska aranżacja piosenek dostarczyła niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. Uwagę widzów przyciągnęły zsynchronizowane z akcją efekty specjalne. Pokazana w ten sposób historia  chłopców z Szarych Szeregów może stać się pretekstem do dialogu o współczesnym pokoleniu i jego wartościach. Jakie miejsce zajmuje dziś pojęcie ojczyzny, honoru, odwagi i przyjaźni? Czy współcześni młodzi ludzie odnaleźliby w sobie takie pokłady determinacji i woli zwycięstwa? Czy potrafiliby się zjednoczyć w walce o niepodległą ojczyznę?