- reset +

PDFDrukujEmail

Niezwykli goście w naszej szkole

Przez cztery dni pierwszego tygodnia 2018 roku gościliśmy w naszej szkole niecodziennych gości. Dzięki staraniom Pani Dyrektor Bogumiły Wińskiej w ramach projektu edukacyjnego International Education- organizator AIESEC Polska oddział w Lublinie odwiedziły nas dwie wolontariuszki - pani Paulina z Meksyku, studentka turystyki i pani Yi z Chin, która studiuje  technologię żywności w Australii. Zajęcia mogły się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Wójta Gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego.

Zajęcia  prowadzone były w języku angielskim. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać kulturę i historię krajów z których pochodzą wolontariuszki.

Pani Yi mówiła miedzy innymi o:

  • niesamowitych walorach przyrodniczych  Australii i Chin oraz o kulturach obu krajów,
  • wszechobecnych kangurach i pająkach, które są częstymi gośćmi (zazwyczaj niechcianymi) w australijskich miastach, na podwórkach, a nawet w domach. Nic dziwnego skoro na jednego mieszkańca Australii przypadają dwa kangury. Czasami walka o terytorium jest nieunikniona,
  • tajnikach odczytywania chińskiego pisma. Podobno kształt symboli jest ściśle związany z ich znaczeniem. Nauka chińskiego pisma wymaga jednak wielu lat ciężkiej pracy i motywacji. Nam udało się jednak nauczyć jak zapisać słowa: drzewo, las, człowiek, ludzie, góra i rzeka,
  • technikach chwytania  pałeczkami,
  • języku chińskim - nauczyliśmy się liczyć do pięciu, mówić dzień dobry, do widzenia i dziękuję. Nie wszyscy odnieśli na tym polu sukces, ale doświadczenie było niezwykle ciekawe.

Pani Paulina opowiadała o:

  • kulturze Meksyku m.in. tradycjach wynikających z korzeni chrześcijańskich kraju,
  • ciekawej kuchni, w której dużą rolę odgrywają owady,
  • meksykańskiej grze w bingo, w którą uczniowie mieli okazję zagrać i która pozwoliła nauczyć się kilku hiszpańskich słów,
  • sposobach spędzania czasu wolnego. Mieliśmy okazję wziąć udział w grze towarzyskiej Ninja. Niestety, pani Paulina okazała się być bezapelacyjną mistrzynią w tej "dyscyplinie".

Celem warsztatów było poszerzenie horyzontów poznawczych uczniów, rozbudzenie zainteresowania innymi kulturami, zmotywowanie do dalszej nauki języka angielskiego, budowanie tolerancji międzykulturowej oraz przełamanie barier, a także nabranie śmiałości w kontaktach z nowopoznanymi  osobami.

Obie Panie miały także rożne okazje, aby poznać nasze codzienne życie oraz lokalne atrakcje. Wolontariuszki zwiedziły Łomazy i Białą Podlaskę. Nocleg wolontariuszkom zapewnili nauczyciele naszej szkoły państwo Anna i Wojciech Telaczyńscy.

Poprawiony: czwartek, 11 stycznia 2018 19:37