- reset +

PDFDrukujEmail

VIII Ogólnopolski Pijarski Konkurs Gramatyczny im. o. Onufrego Kopczyńskiego

Dnia 17 marca 2018 roku w siedzibie Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów im. o. Onufrego Kopczyńskiego i Fundacji Krąg Przyjaciół Dziecka im. św. Józefa Kalasancjusza odbył się  finał VIII Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego im. o. Onufrego Kopczyńskiego. Onufry Kopczyński zasłynął jako autor pierwszego podręcznika do gramatyki języka polskiego dla rodzimych użytkowników języka. Za opracowanie gramatyki polskiej otrzymał z rąk Stanisława Augusta medal „Merentibus”, na którym widniał napis:  „za gramatykę języka polskiego : ziomkowie1816”.

Od kilku lat uczniowie naszego gimnazjum biorą udział w tym konkursie. W bieżącym roku szkolnym najlepszą pośród uczestników etapu szkolnego okazała się Natalia Wołosowicz z klasy III b pod opieką nauczyciela polonisty i jednocześnie wychowawcy p. Elżbiety Bieleckiej. W tej sobotniej „wycieczce” do Warszawy Natalii towarzyszyły koleżanki z klasy Martyna Sacharczuk i Karolina Arseniuk.

A tak już poza konkursem, to może gdyby ten Onufry nie wymyślił tej naszej gramatyki –polscy uczniowie z pewnością też postaraliby się o odpowiedni medal temu jegomościowi.