- reset +

PDFDrukujEmail

Podsumowanie Roku J. I. Kraszewskiego w Powiecie Bialskim

Rok temu  w kwietniu 2017 r. Rada Powiatu w Białej Podlaskiej ogłosiła Rok 2017 Rokiem J. I. Kraszewskiego w Powiecie Bialskim. W 2017 roku przypadły w zasadzie dwie rocznice: 205 rocznica urodzin i 130 śmierci pisarza oraz 55 rocznica utworzenia Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie.

Józef Ignacy Kraszewski to postać niezwykła. Był pisarzem, publicystą, wydawcą, historykiem, działaczem społecznym i politycznym, autorem z największą liczbą wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej oraz malarzem. Ponadto był dziennikarzem, rysownikiem, wirtuozem-amatorem, kompozytorem, poważnym kolekcjonerem rycin, rysunków, medali i grafik. Kraszewski pięknie napisał o sobie:

"Ja nie jestem pono ani literatem, ani artystą,
choć piszę wiele i kocham wszelkie piękno -
ja jestem człowiekiem mojego wieku,
dzieckiem narodu mego."
Z pewnością ważnym argumentem dla Rady Powiatu w podjęciu takiej decyzji były silne związki Kraszewskiego z Białą Podlaską.

Uczniowie Zespołu Szkół w Łomazach pod opieką nauczycieli podjęli szereg działań mających na celu przypomnienie sylwetki tego wielkiego pisarza, co zostało docenione.

Na uroczystość Podsumowania Roku Kraszewskiego w Powiecie Bialskim zostali zaproszeni przedstawiciele naszej szkoły – dyrektor Bogumiła Wińska oraz n-le Anna Łojewska i Grzegorz Kulicki. Uroczystość odbyła się w Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie w dniu imienin pisarza - 19 marca. W programie były między innymi wystąpienia władz, wręczenie podziękowań biorącym udział w przedsięwzięciu. Zaproszeni goście obejrzeli również przedstawienie p.t. „Remont w Muzeum, czyli historia Józefa Ignacego Kraszewskiego” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim.

Poprawiony: czwartek, 22 marca 2018 14:37