- reset +

PDFDrukujEmail

Wyprawa młodych chemików

Chemia jako przedmiot szkolny wśród zdecydowanej większości uczniów nie jest lubiana. Na pewno należy do tych trudniejszych do opanowania. Są jednak sposoby, by te zawiłe reakcje i procesy trochę przybliżyć, czasami odnosząc się do życia codziennego. 23 maja uczniowie klas III uczestniczyli w wycieczce do Lublina, której głównym punktem były pokazy chemiczne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej.  Podczas prezentacji doświadczeń, w których częściowo uczestniczyli też uczniowie, można było się dowiedzieć na przykład, że słodka coca – cola ma odczyń kwaśny, spowodować powstanie „tornada w butelce” przy pomocy soku z czerwonej kapusty. Uczestnicy dowiedzieli się , z czego wytwarza się sztuczną krew wykorzystywaną potem przez filmowców, albo jak wyprodukować „pastę do zębów” dla słonia z „Ludwika” do naczyń i czegoś tam jeszcze. Mało tego, podczas pokazu byliśmy świadkami „produkcji srebra” i to z czego! Z cukru!!! Widzieliśmy „świetliki” w butelce. Wszystkie te i inne ciekawe rzeczy pokazywał gość w okularach i fartuchu na tle dymiących, kolorowych zlewek. Z rzeczy bardziej poważnych: zaprezentował i ostrzegł przed ewentualnym naśladowaniem w warunkach domowych, rozprężenie sprężonego gazu. No i słyszeliśmy i widzieliśmy płonący „szczekający” gaz, czyli wodór. Okazuje się, że chemia może być bardzo ciekawa.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Akademickim Radiu i Telewizji Centrum UMCS. Można było zobaczyć studio nagrań, reżyserkę. Dowiedzieć się o pracy kamerzysty, dźwiękowca. Chętni mogli na chwilę stanąć za profesjonalna kamerą.

Po opuszczeniu miasteczka akademickiego udaliśmy się do ogrodu botanicznego. O tej porze roku miejsce to może zauroczyć. Zwiedziliśmy też ukryty pośród przepięknej przyrody Dworek Kościuszków, który należał do stryja Tadeusza Kościuszki. Były okresy w dziejach posiadłości, że gościł tam sam Tadeusz.

Wycieczki i podróże kształcą, warto więc uczestniczyć w tego rodzaju przedsięwzięciach.

Poprawiony: wtorek, 29 maja 2018 15:25