Istny maraton filmowy z historią w tle…

W ostatni piątek września uczniowie klas VIII i III gimnazjum pojechali do kina, by poznać historię Dywizjonu 303. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę, która nie ma sobie równych.  Ich historię opisał Arkady Fiedler w jednej ze swoich książek, która wróciła do szkolnego zestawu lektur obowiązkowych. Uczniowie mieli możność porównania wersji filmowej z lekturą. Poza tym jak na maraton przystało, widzowie uczestniczyli w projekcji dwóch filmów opowiadających tę samą historię: „Bitwa o Anglię” i najnowszym filmie polsko – brytyjskiej produkcji „Dywizjon 303”. Ocenę i porównanie pozostawiamy oglądającym. Winston Churchill powiedział o polskich pilotach: "Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym". Miał absolutną rację.