- reset +

PDFDrukujEmail

„Podróże kształcą, rozwijają ciekawość poznawczą i skłaniają do refleksji”.

29 maja 2019r. 44 uczniów Zespołu Szkół w Łomazach z klas VIB, VIIA, VIIB oraz IIIA i IIIB gimn. uczestniczyło w wycieczce do Lublina, którą zorganizowała p. Anna Filipiuk.  Wyjazd łączył cele edukacyjne z rekreacją.

Pierwszym punktem wycieczki były ciekawe pokazy chemiczne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej.  Nasi uczniowie, zaopatrzeni w ochronne rękawiczki i okulary, mieli okazję aktywnie uczestniczyć w wykonywaniu barwnych doświadczeń. Największy entuzjazm wywołały eksperymenty z płonącym potasem i „szczekającym gazem”, czyli wodorem, a także te niebezpieczne, wybuchowe z efektami świetlnymi i akustycznymi. Okazuje się, że chemia może być bardzo ciekawa, a zapierające dech w piersiach efekty doświadczeń pozwalają na lepsze zrozumienie trudnych zagadnień chemicznych.

Po uczcie intelektualnej nadszedł czas na rozwijanie sprawności fizycznej. Uczestnicy wycieczki  aktywnie spędzili 1,5 godziny  w największym w Polsce dmuchanym Parku Rozrywki „BOUNCE LUBLIN”. Mieli tu do dyspozycji ogromną halę pełną dmuchanych zjeżdżalni, torów przeszkód, ścieżek wspinaczkowych, trampolin i innych atrakcji. Po ćwiczeniach fizycznych, wymęczeni ale zadowoleni uczniowie zregenerowali swoje siły  podczas smacznego posiłku w restauracji McDonald’s

Celem ostatniego punktu programu wycieczki było zapoznanie młodzieży z miejscem pamięci narodowej. Odwiedziliśmy Państwowe Muzeum na Majdanku – Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady, działający w latach 1941-1944.

Podczas dwugodzinnej „lekcji historii na żywo” uczniowie przeszli szlakiem więźniów. Zapoznali się z tragiczną historią tego miejsca, zwiedzili obozowe baraki, łaźnię, krematorium oraz komorę gazową.  W  skupieniu i zadumie słuchali opowiadań przewodnika o obozowej codzienności  i ludzkich tragediach, które wywoływały wielkie emocje i wzruszenia.  Wędrówka po byłym obozie zakończyła się przy Pomniku Walki i Męczeństwa - Mauzoleum, któremu nadano kształt urny z prochami więźniów. Uczniowie zachowali się godnie, oddając tym samym szacunek  80 tys. ofiar Majdanka. Pobyt w byłym obozie skłonił uczniów do głębokiej refleksji nad umieszczonym na Mauzoleum cytatem: „Nasz los dla was przestrogą”.

Opiekunowie: p. A. Filipiuk, p. A. Najdyhor, p. E. Korszeń.

Poprawiony: wtorek, 04 czerwca 2019 13:21