- reset +

PDFDrukujEmail

Dnia 03.06.2019 uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią Wiesławą Kobrzyńską i rodzicami wyjeżdżali na wycieczkę do Studzianki. Na początku wysłuchali legend związanych z powstaniem miejscowości i obejrzeli cmentarz tatarski (mizar), funkcjonujący od 1680r. do 1938r. Znajduje się na nim ok. 300 nagrobków z napisami w języku polskim, arabskim i rosyjskim oraz kamień z wmurowaną tablicą upamiętniającą nadanie tych ziem Tatarom przez Jana III Sobieskiego. Są tu mogiły zwykłych prostych ludzi oraz wielu Tatarów zasłużonych  dla Polski. Zgodnie z tradycją muzułmańską mogiły zwrócone są ku wschodowi słońca. Następnie wszyscy udali się do Muzeum Wsi Podlaskiej p. Józefaciuków, gdzie uczniowie poznali używane dawniej: narzędzia rolnicze i do przerobu lnu, drewniane i wiklinowe naczynia, meble, sprzęt rtv, domowe rzeczy codziennego użytku i służące do pracy oraz mnóstwo innych przedmiotów. Z zaciekawieniem słuchali prezentacji, dotykali i oglądali wszystkie eksponaty, bo przecież zgromadzona kolekcja stanowi dla nich ogromną wartość poznawczą i jest żywą piękną lekcją historii. Po zajęciach edukacyjnych przyszedł czas na zabawę. Dzieci grały w piłkę i bawiły się na mini placu zabaw, dając upust swojej radości i niewyczerpanej energii. Furorę zrobił zjazd na linie, umocowanej między drzewami. Nie zabrakło też smacznych kiełbasek z grilla, upieczonych przez rodziców i przepysznych pączków pani Zosi, za które serdecznie dziękujemy. Na koniec jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i powrót do szkoły, a uśmiechnięte buzie dzieci najlepiej świadczyły o tym, że wycieczka była w pełni udana.

Poprawiony: czwartek, 06 czerwca 2019 11:33