Wycieczka do Lublina

23 września 2019 r. 43 uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach z klas VIIA, VIIB, VIIIA oraz VIIIB, pod opieką p. A. Tremeskiej, p. I. Szepety i p. I. Korszenia  uczestniczyło w wycieczce do Lublina, którą zorganizowała p. Anna Filipiuk.  Wyjazd łączył cele edukacyjne z rekreacją.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Ogrodu Botanicznego UMCS, który przywitał nas malowniczym, jesiennym krajobrazem, bogactwem i różnorodnością gatunków roślin i panującą wokół ciszą. Pomimo dość chłodnej aury, uczniowie chętnie wędrowali alejkami ogrodu, tunelami utworzonymi pod koronami drzew i kamienistymi ścieżkami. Podczas wędrówki dzieci miały okazję poznać wiele egzotycznych gatunków roślin, dowiedzieć się kilku ciekawostek na ich temat, poznać ich pochodzenie i wartość użytkową, a także degustować owoce niektórych z nich.

Następnym punktem wycieczki była wizyta w parku trampolin „Strefa Wysokich Lotów”. Uczniowie pod czujnym okiem instruktorów rozwijali koordynację ruchową i ogólną sprawność fizyczną. Skakanie na trampolinach to ciekawe urozmaicenie lekcji wychowania fizycznego oraz rozrywka na najwyższym poziomie.

Kolejnym, i głównym punktem wycieczki, były pokazy chemiczne i fizyczne na UMCS. Nasi uczniowie, zaopatrzeni w ochronne rękawiczki i okulary, mieli okazję aktywnie uczestniczyć w wykonywaniu barwnych doświadczeń. Największy entuzjazm wywołały eksperymenty z płonącym potasem i „szczekającym gazem”, czyli wodorem, a także te niebezpieczne, wybuchowe z efektami świetlnymi i akustycznymi. Okazuje się, że chemia może być bardzo ciekawa, a zapierające dech w piersiach efekty doświadczeń pozwalają na lepsze zrozumienie trudnych zagadnień chemicznych.

Dzięki pokazom z fizyki, które pracownicy naukowi prezentują profesjonalnie, ciekawie i z nutką humoru, uczniowie pogłębiają świadomość użyteczności fizyki i jej powiązań z techniką, medycyną, ekologią, życiem codziennym, a przede wszystkim z postępem i rozwojem cywilizacyjnym. Praktyczne zajęcia motywują do głębszego poznania praw przyrody, inspirują dociekliwość i postawy badawcze, kształcą umiejętność obserwacji. Są tym ciekawsze, że uczniowie mogą w nich brać czynny udział, a dzięki temu wyrabiać przekonanie, że prawa fizyki rządzą zjawiskami w przyrodzie i życiu codziennym. Skłaniają do analiz i własnych przemyśleń.

W przerwie między pokazami uczniowie zregenerowali swoje siły  podczas smacznego posiłku w restauracji McDonald’s.

Podróże kształcą, warto więc uczestniczyć w tego rodzaju przedsięwzięciach. Wycieczkę zaliczamy zdecydowanie do udanych i niech żałują ci, którzy się na nią nie zdecydowali.

Poprawiony: czwartek, 03 października 2019 06:43