- reset +

Lucjan Hryniewicz

PDFDrukujEmail

Lucjan Hryniewicz

lucjan_hryniewicz.jpg - 5.01 KbLucjan Hryniewicz urodził się 9 lutego 1917 r. w Łomazach (powiat bialski). Był jednym z sześciorga dzieci Anastazji (z Turowskich) i Antoniego Hryniewiczów. Jego rodzeństwo to: Piotr, Zygmunt, Aleksander, Władysław i Stefania. Dzieciństwo spędził w Łomazach, gdzie jego rodzice prowadzili niewielkie gospodarstwo. Szkołę Powszechną ukończył w rodzinnych Łomazach, a następnie przeniósł się do Białej Podlaskiej, gdzie skończył szkołę zawodową.

W miejscowej Podlaskiej Wytwórni Samolotów (PWS) pracował wówczas jego starszy brat – Piotr Hryniewicz. Dzięki jego pomocy w 1934 r. został zatrudniony jako monter w PWS. Podobnie jak brat, zapisał się wówczas do istniejącego przy fabryce Aeroklubu PWS. Początkowo przeszedł kursy szybowcowe (teoretyczne

i praktyczne). Z kolei w 1936 r. odbył przeszkolenie w Wojskowym Ośrodku Szybowcowym w Ustianowej w Bieszczadach. Tam uzyskuje kat. „B” pilota szybowcowego. W kolejnych latach szkoli się na samolotach szkolno-treningowych, a następnie wojskowych. W ramach Lotniczego Przysposobienia Wojskowego odbył także kurs na nawigatora.

Po wybuchu II wojny światowej zostaje zmobilizowany, uczestniczy w ewakuacji PWS. Po agresji sowieckiej 17 września 1939 r. dostaje się do obozu internowanych żołnierzy polskich na Łotwie. W jego teczce personalnej znajduje się informacja, że do sierpnia 1941 r. był: „(…) więziony w ZSRR”. Na podstawie umowy Sikorski - Majski zostaje zwolniony z obozu do wojska polskiego.

Następnie przedostaje się do Szwecji i Norwegii, a stamtąd dnia    14 października przybywa do Wielkiej Brytanii. Tutaj otrzymuje numer służbowy RAF (Królewskie Siły Powietrzne) P-794432. Skierowany zostaje do polskiego 1 6 SFTS (Szkoła Pilotażu Podstawowego w Newton. Jednostka ta znajdowała się w hrabstwie North Yorkshire (północno-wschodnia Anglia). Po ukończeniu szkolenia 21 marca 1944 r. skierowany został na przeszkolenie bojowe do 61 OTU (Jednostka Wyszkolenia Operacyjnego) w Rednal k. Birmingham. Dnia 20 maja 1944 r. otrzymuje awans na plutonowego (angielski sergeant­sgt). Już 1czerwca zostaje przeniesiony na dalsze szkolenie bojowe do 3 TEU (TacticalExercise Unit) w Honiley k. Wroxall (hrabstwo Warwickshire).   Po krótkim przeszkoleniu skierowano go do 84 GSU (GroupSupport Unit) w Aston Down. Była to jednostka zapasowa 84 Grupy Myśliwskiej. W jednostce tej odbywa loty szkolne i dostawcze do dywizjonów bombowych. Wkrótce miał otrzymać przydział do dywizjonu myśliwskiego.

Lucjan Hryniewicz zginął śmiercią lotnika dnia 19 czerwca 1944 r. Około godz. 17 wykonywał lot ćwiczebny na samolocie North American P-51D Mustang III (nr FX981). Nad miejscowością Strutt, ok. 2 km od Stroud (hrabstwo Gloucestershire) jego samolot przy wychodzeniu z lotu nurkowego rozpadł się na wysokości ok. 200 m. Przyczyną była zbyt nagła próba wyprowadzenia samolotu, który znajdował się w nurkowaniu. W efekcie tego nastą- piło przekroczenie wytrzymałości konstrukcji prawego skrzydła i jego oderwanie się. Niektóre źródła podają również, że prawdopodobną przyczyną katastrofy mogła być wada konstrukcyjna samolotu.

Sgt Hryniewicz pochowany został na cmentarzu w Northwood koło Londynu, gdzie znajduje się kwatera polskich lotników (grób nr H 445). Miał zaledwie 27 lat. Odznaczony był m.in. Medalem Lotniczym.

Sławomir Hordejuk

Tekst pochodzi „Łomaskie strony”Numer1(15) styczeń 2011

Poprawiony: czwartek, 30 kwietnia 2015 13:31