- reset +

PDFDrukuj

Diecezjalny Dzień Matki w Pratulinie.

26 maja 2019r. w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie zorganizowano Diecezjalny Dzień Matki. Licznie zgromadzonym pielgrzymom miłą niespodziankę sprawili uczniowie Zespołu Szkół w Łomazach, zaproszeni na tą uroczystość przez księdza proboszcza. Na początek zaprezentowały swoje umiejętności taneczne dziewczynki z kl. II, przygotowane przez p. Agnieszkę Panasiuk i p. Elżbietę Bielecką.

Następnie z niezwykle wzruszającym programem artystycznym, zatytułowanym „CUDOWNYCH RODZICÓW MAM”, wystąpili uczniowie, przygotowani przez p. Annę Filipiuk i p. Elżbietę Nazarewicz. Słowami wierszy i piosenek dzieci wyrażały wdzięczność za to, że rodzice przekazali im najpiękniejszy dar – życie, dziękowały rodzicom „z serca całego za miłość, troskę i oddanie, bajek na dobranoc czytanie”. Szczególne słowa kierowane były do matek z okazji ich święta. Matka jest bowiem synonimem miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, wierności i przywiązania, przyjaźni i wiary w to,  co piękne i szlachetne.  Ujmujące za serce teksty piosenek we wspaniałym wykonaniu naszych uczniów wycisnęły niejedną łzę z oczu pielgrzymów. Dla wyciszenia emocji były również piosenki skoczne i wesołe, a także wiersze z podziękowaniami: „za wszystko, czym dobroć jest na Ziemi…”

Po finałowej piosence mali artyści wypuścili z rąk czerwone i białe balony w kształcie serc, które poszybowały w powietrze, jako symbol miłości do mamy i taty.

 

PDFDrukuj

Dnia 03.06.2019 uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią Wiesławą Kobrzyńską i rodzicami wyjeżdżali na wycieczkę do Studzianki. Na początku wysłuchali legend związanych z powstaniem miejscowości i obejrzeli cmentarz tatarski (mizar), funkcjonujący od 1680r. do 1938r. Znajduje się na nim ok. 300 nagrobków z napisami w języku polskim, arabskim i rosyjskim oraz kamień z wmurowaną tablicą upamiętniającą nadanie tych ziem Tatarom przez Jana III Sobieskiego. Są tu mogiły zwykłych prostych ludzi oraz wielu Tatarów zasłużonych  dla Polski. Zgodnie z tradycją muzułmańską mogiły zwrócone są ku wschodowi słońca. Następnie wszyscy udali się do Muzeum Wsi Podlaskiej p. Józefaciuków, gdzie uczniowie poznali używane dawniej: narzędzia rolnicze i do przerobu lnu, drewniane i wiklinowe naczynia, meble, sprzęt rtv, domowe rzeczy codziennego użytku i służące do pracy oraz mnóstwo innych przedmiotów. Z zaciekawieniem słuchali prezentacji, dotykali i oglądali wszystkie eksponaty, bo przecież zgromadzona kolekcja stanowi dla nich ogromną wartość poznawczą i jest żywą piękną lekcją historii. Po zajęciach edukacyjnych przyszedł czas na zabawę. Dzieci grały w piłkę i bawiły się na mini placu zabaw, dając upust swojej radości i niewyczerpanej energii. Furorę zrobił zjazd na linie, umocowanej między drzewami. Nie zabrakło też smacznych kiełbasek z grilla, upieczonych przez rodziców i przepysznych pączków pani Zosi, za które serdecznie dziękujemy. Na koniec jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i powrót do szkoły, a uśmiechnięte buzie dzieci najlepiej świadczyły o tym, że wycieczka była w pełni udana.

 

PDFDrukuj

CHÓR KANON NA ZŁOTYM PODIUM

Chór KANON Zespołu Szkół w Łomazach pod kierunkiem Grzegorza Kulickiego otrzymał kolejne – już 10 ZŁOTE PASMO  w XIV Wojewódzkim Konkursie Chórów Regionu Lubelskiego Akademii Chóralnej „Śpiewająca Polska” (31 maja 2019r.). Zmaganiom konkursowym przysłuchiwało się profesjonalne jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Oliwy z Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. „Jestem dumny z moich chórzystek, które z wielkim zaangażowaniem zaśpiewały zaplanowany repertuar. Dziesiąte złote pasmo potwierdza stale otrzymujący się bardzo wysoki wykonawczy poziom zespołu. W 2019 roku obchodzimy jubileusz twórczości Stanisława Moniuszki. Dlatego w naszym programie nie mogło zabraknąć arii Skołuby z III aktu opery „Straszny dwór” w moim autorskim opracowaniu.  Oprócz tego zaśpiewaliśmy moje własne kompozycje i inne pieśni. Zaraz po ogłoszeniu wyników, wszystkie chóry wspólnie zaśpiewały „Rozkołysz pieśnią świat” pod moją batutą. Dziękuję Panu Jerzemu Czyżewskiemu – Wójtowi Gminy Łomazy i Pani Bogumile Wińskiej – Dyrektor Zespołu Szkół w Łomazach za wsparcie oraz Pani Ewie Korszeń za sprawowaną opiekę nad łomaskimi artystkami”.

G. Kulicki

 
 

PDFDrukuj

„Podróże kształcą, rozwijają ciekawość poznawczą i skłaniają do refleksji”.

29 maja 2019r. 44 uczniów Zespołu Szkół w Łomazach z klas VIB, VIIA, VIIB oraz IIIA i IIIB gimn. uczestniczyło w wycieczce do Lublina, którą zorganizowała p. Anna Filipiuk.  Wyjazd łączył cele edukacyjne z rekreacją.

Pierwszym punktem wycieczki były ciekawe pokazy chemiczne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej.  Nasi uczniowie, zaopatrzeni w ochronne rękawiczki i okulary, mieli okazję aktywnie uczestniczyć w wykonywaniu barwnych doświadczeń. Największy entuzjazm wywołały eksperymenty z płonącym potasem i „szczekającym gazem”, czyli wodorem, a także te niebezpieczne, wybuchowe z efektami świetlnymi i akustycznymi. Okazuje się, że chemia może być bardzo ciekawa, a zapierające dech w piersiach efekty doświadczeń pozwalają na lepsze zrozumienie trudnych zagadnień chemicznych.

Po uczcie intelektualnej nadszedł czas na rozwijanie sprawności fizycznej. Uczestnicy wycieczki  aktywnie spędzili 1,5 godziny  w największym w Polsce dmuchanym Parku Rozrywki „BOUNCE LUBLIN”. Mieli tu do dyspozycji ogromną halę pełną dmuchanych zjeżdżalni, torów przeszkód, ścieżek wspinaczkowych, trampolin i innych atrakcji. Po ćwiczeniach fizycznych, wymęczeni ale zadowoleni uczniowie zregenerowali swoje siły  podczas smacznego posiłku w restauracji McDonald’s

Celem ostatniego punktu programu wycieczki było zapoznanie młodzieży z miejscem pamięci narodowej. Odwiedziliśmy Państwowe Muzeum na Majdanku – Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady, działający w latach 1941-1944.

Podczas dwugodzinnej „lekcji historii na żywo” uczniowie przeszli szlakiem więźniów. Zapoznali się z tragiczną historią tego miejsca, zwiedzili obozowe baraki, łaźnię, krematorium oraz komorę gazową.  W  skupieniu i zadumie słuchali opowiadań przewodnika o obozowej codzienności  i ludzkich tragediach, które wywoływały wielkie emocje i wzruszenia.  Wędrówka po byłym obozie zakończyła się przy Pomniku Walki i Męczeństwa - Mauzoleum, któremu nadano kształt urny z prochami więźniów. Uczniowie zachowali się godnie, oddając tym samym szacunek  80 tys. ofiar Majdanka. Pobyt w byłym obozie skłonił uczniów do głębokiej refleksji nad umieszczonym na Mauzoleum cytatem: „Nasz los dla was przestrogą”.

Opiekunowie: p. A. Filipiuk, p. A. Najdyhor, p. E. Korszeń.

 

PDFDrukuj

W Szkole  Podstawowej w Łomazach 30 maj 2019 r. odbył się II Gminny Konkurs Piosenki Ludowej „Na ludowo zaśpiewajmy” pod patronatem Wójta Gminy Łomazy pana Jerzego Czyżewskiego i Dyrektora Zespołu Szkół w Łomazach pani Bogumiły Wińskiej. Konkurs pięknie wpisał się w obchody  Roku Kultury Ludowej. W konkursie wzięło udział 20 solistów z klas I -III, w tym 6 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Huszczy, którzy przyjechali pod opieką pani Danuty Nazarewicz.

Jury w składzie pani Maria Sadowska z zespołu „Śpiewam bo lubię”, pan Paweł Tokarski z zespołu „No Problem” i pan Wojciech Telaczyński – miłośnik muzyki wyróżniło następujące osoby:

I miejsce Zofia Hryniewicz SP Łomazy

II miejsce   Marlena Hołownia SP Huszcza

III miejsce Lena Trochonowicz SP Łomazy

Wyróżnienie:

Anita Szostakiewicz, Alicja Adamczuk, Zuzanna Kościuczyk SP Łomazy

Konkurs zorganizowały: pani Elżbieta Bielecka i pani Agnieszka Panasiuk

 
 

PDFDrukuj

Przez pola, lasy i łąki…

31 maja uczniowie klasy VIIa wraz z Paniami Martą Bednaruk – Bańkowską, Dorotą Łaską i Anetą Najdyhor wybrali się na rowerową wycieczkę. Wszyscy mieli niezwykłą okazję podziwiać piękno krajobrazu pięciu miejscowości, przez które przejeżdżaliśmy:  Łomazy - Bielany – Krasówka – Burwin – Kozły. Nasza blisko dwudziestokilometrowa wyprawa zakończyła się ogniskiem i wspólnymi zabawami.

 
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 85