- reset +

PDFDrukuj

CHÓR KANON NA ZŁOTYM PODIUM

Chór KANON Zespołu Szkół w Łomazach pod kierunkiem Grzegorza Kulickiego otrzymał kolejne – już 10 ZŁOTE PASMO  w XIV Wojewódzkim Konkursie Chórów Regionu Lubelskiego Akademii Chóralnej „Śpiewająca Polska” (31 maja 2019r.). Zmaganiom konkursowym przysłuchiwało się profesjonalne jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Oliwy z Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. „Jestem dumny z moich chórzystek, które z wielkim zaangażowaniem zaśpiewały zaplanowany repertuar. Dziesiąte złote pasmo potwierdza stale otrzymujący się bardzo wysoki wykonawczy poziom zespołu. W 2019 roku obchodzimy jubileusz twórczości Stanisława Moniuszki. Dlatego w naszym programie nie mogło zabraknąć arii Skołuby z III aktu opery „Straszny dwór” w moim autorskim opracowaniu.  Oprócz tego zaśpiewaliśmy moje własne kompozycje i inne pieśni. Zaraz po ogłoszeniu wyników, wszystkie chóry wspólnie zaśpiewały „Rozkołysz pieśnią świat” pod moją batutą. Dziękuję Panu Jerzemu Czyżewskiemu – Wójtowi Gminy Łomazy i Pani Bogumile Wińskiej – Dyrektor Zespołu Szkół w Łomazach za wsparcie oraz Pani Ewie Korszeń za sprawowaną opiekę nad łomaskimi artystkami”.

G. Kulicki

 

PDFDrukuj

„Podróże kształcą, rozwijają ciekawość poznawczą i skłaniają do refleksji”.

29 maja 2019r. 44 uczniów Zespołu Szkół w Łomazach z klas VIB, VIIA, VIIB oraz IIIA i IIIB gimn. uczestniczyło w wycieczce do Lublina, którą zorganizowała p. Anna Filipiuk.  Wyjazd łączył cele edukacyjne z rekreacją.

Pierwszym punktem wycieczki były ciekawe pokazy chemiczne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej.  Nasi uczniowie, zaopatrzeni w ochronne rękawiczki i okulary, mieli okazję aktywnie uczestniczyć w wykonywaniu barwnych doświadczeń. Największy entuzjazm wywołały eksperymenty z płonącym potasem i „szczekającym gazem”, czyli wodorem, a także te niebezpieczne, wybuchowe z efektami świetlnymi i akustycznymi. Okazuje się, że chemia może być bardzo ciekawa, a zapierające dech w piersiach efekty doświadczeń pozwalają na lepsze zrozumienie trudnych zagadnień chemicznych.

Po uczcie intelektualnej nadszedł czas na rozwijanie sprawności fizycznej. Uczestnicy wycieczki  aktywnie spędzili 1,5 godziny  w największym w Polsce dmuchanym Parku Rozrywki „BOUNCE LUBLIN”. Mieli tu do dyspozycji ogromną halę pełną dmuchanych zjeżdżalni, torów przeszkód, ścieżek wspinaczkowych, trampolin i innych atrakcji. Po ćwiczeniach fizycznych, wymęczeni ale zadowoleni uczniowie zregenerowali swoje siły  podczas smacznego posiłku w restauracji McDonald’s

Celem ostatniego punktu programu wycieczki było zapoznanie młodzieży z miejscem pamięci narodowej. Odwiedziliśmy Państwowe Muzeum na Majdanku – Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady, działający w latach 1941-1944.

Podczas dwugodzinnej „lekcji historii na żywo” uczniowie przeszli szlakiem więźniów. Zapoznali się z tragiczną historią tego miejsca, zwiedzili obozowe baraki, łaźnię, krematorium oraz komorę gazową.  W  skupieniu i zadumie słuchali opowiadań przewodnika o obozowej codzienności  i ludzkich tragediach, które wywoływały wielkie emocje i wzruszenia.  Wędrówka po byłym obozie zakończyła się przy Pomniku Walki i Męczeństwa - Mauzoleum, któremu nadano kształt urny z prochami więźniów. Uczniowie zachowali się godnie, oddając tym samym szacunek  80 tys. ofiar Majdanka. Pobyt w byłym obozie skłonił uczniów do głębokiej refleksji nad umieszczonym na Mauzoleum cytatem: „Nasz los dla was przestrogą”.

Opiekunowie: p. A. Filipiuk, p. A. Najdyhor, p. E. Korszeń.

 

PDFDrukuj

W Szkole  Podstawowej w Łomazach 30 maj 2019 r. odbył się II Gminny Konkurs Piosenki Ludowej „Na ludowo zaśpiewajmy” pod patronatem Wójta Gminy Łomazy pana Jerzego Czyżewskiego i Dyrektora Zespołu Szkół w Łomazach pani Bogumiły Wińskiej. Konkurs pięknie wpisał się w obchody  Roku Kultury Ludowej. W konkursie wzięło udział 20 solistów z klas I -III, w tym 6 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Huszczy, którzy przyjechali pod opieką pani Danuty Nazarewicz.

Jury w składzie pani Maria Sadowska z zespołu „Śpiewam bo lubię”, pan Paweł Tokarski z zespołu „No Problem” i pan Wojciech Telaczyński – miłośnik muzyki wyróżniło następujące osoby:

I miejsce Zofia Hryniewicz SP Łomazy

II miejsce   Marlena Hołownia SP Huszcza

III miejsce Lena Trochonowicz SP Łomazy

Wyróżnienie:

Anita Szostakiewicz, Alicja Adamczuk, Zuzanna Kościuczyk SP Łomazy

Konkurs zorganizowały: pani Elżbieta Bielecka i pani Agnieszka Panasiuk

 
 

PDFDrukuj

Przez pola, lasy i łąki…

31 maja uczniowie klasy VIIa wraz z Paniami Martą Bednaruk – Bańkowską, Dorotą Łaską i Anetą Najdyhor wybrali się na rowerową wycieczkę. Wszyscy mieli niezwykłą okazję podziwiać piękno krajobrazu pięciu miejscowości, przez które przejeżdżaliśmy:  Łomazy - Bielany – Krasówka – Burwin – Kozły. Nasza blisko dwudziestokilometrowa wyprawa zakończyła się ogniskiem i wspólnymi zabawami.

 

PDFDrukuj

BIAŁOWIEŻA – CIECHANOWIEC

W dniu 30.05.2019r. uczniowie kl. IVb pod opieką p. Małgorzaty Szewczyk oraz p. Elżbiety Bieleckiej udali się na wycieczkę do Białowieży. Zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, gdzie czekały na nas najstarsze w Polsce maszyny rolnicze, największy zbiór pisanek oraz wystawa białoruskich strojów regionalnych. W Skansenie  mogliśmy zobaczyć, jak żyli i mieszkali nasi pradziadowie. Następnie udaliśmy się do Białowieży, aby w Muzeum Przyrodniczo – Leśnym odkrywać sekrety Puszczy Białowieskiej, a z wieży widokowej podziwiać jej ogrom rozciągający się po horyzont. Wielu z nas nie mogło się doczekać spotkania z żubrem…aż w końcu udało się. W Rezerwacie ku naszemu zaskoczeniu spotkaliśmy nie jednego lecz całą rodzinę Żubrów oraz wiele innych ssaków kopytnych. Miłą niespodzianką okazała się również wizyta w Pawilonie Edukacyjnym. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Grabarkę – najważniejsze miejsce kultu religijnego prawosławia w Polsce.

Małgorzata Szewczyk

 
 

PDFDrukuj

Wycieczka do Lublina

Uczniowie z klasy I a i I b pod opieką wychowawczyń pani Elżbiety Bieleckiej  i  pani Agnieszki  Panasiuk oraz rodzica pani Agnieszki Tyszewskiej 20.05.2019 r. udali się na wycieczkę autokarową do Lublina. Zwiedzanie rozpoczęło się spacerem po najpiękniejszych zakątkach starego miasta, uczniowie podziwiali zamek położony nad krawędzią skarpy. W trakcie zwiedzania Muzeum Wsi Lubelskiej dzieci miały okazję zobaczyć jak żyli dawniej  ich pradziadkowie i dziadkowie. Zobaczyły prace przy naprawie strzechy. Po pysznym obiedzie odwiedziły „Ranczo Arka”, gdzie  zobaczyły z bliska niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki oraz poznały ich tryb życia.  Przejechały się „wesołą ciuchcią” i „stonogą”, pobawiły na dmuchanym zamku, trampolinie i skorzystały z różnych atrakcji na placu zabaw. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją historii i przyrody. W drodze powrotnej pomimo zmęczenia i burzy dopisywały humory i pozostały niezapomniane wrażenia.

 
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 83