- reset +

PDFDrukuj

Moda na odblaski

Co zrobić by noszenie odblasków było modne? Jakich argumentów użyć, by przekonać, że nosząc elementy odblaskowe troszczymy się o nasze bezpieczeństwo na drodze, szczególnie wtedy, kiedy na dworze robi się szaro jeszcze przed wieczorem, a rankiem coraz częściej panują mgły?

Dnia 23.11.2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I edycji konkursu „Moda na odblaski”. Organizatorom tego przedsięwzięcia, czyli Wojewódzkiej Komendzie Policji oraz  Krajowemu Centrum Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym zależy na  bezpieczeństwie – szczególnie pieszych, gdyż człowiek jest najsłabszym ogniwem w ruchu drogowym i nie ma szans w starciu z jakimkolwiek pojazdem. Stąd też by zachęcić dzieci i młodzież do noszenia odblasków, pomysł na zorganizowanie konkursu w formie krótkiego pokazu mody odblaskowej. Wymyślanie i prezentacja strojów na różne pory roku była dla uczniów świetna zabawą.  Przy okazji pozwoliła utrwalić właściwe nawyki i zachowania podczas poruszania się po drodze Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny – uczniów młodszych i starszych. Chociaż przygotowane stroje były bardzo pomysłowe,  nie udało się stanąć na podium. Najważniejsze są zdobyte doświadczenia i dobra zabawa! Może za rok pójdzie nam lepiej. To, jak prezentowali się nasi uczniowie - zobaczcie na zdjęciach.

 

PDFDrukuj

19 listopada w ramach projektu „Nadbużańskie perebory” odbyły się w naszej szkole warsztaty krawieckie przeprowadzone przez Panie z Nadbużańskiego Uniwersytetu  Ludowego w Husince:

Kulturoznawca regionu Bożenna Pawlina Maksymiuk

Mistrzyni tkactwa Agnieszka Demidowicz

Tkaczka Jolanta Zając

Zadaniem warsztatów jest zapoznanie i upowszechnienie, wśród uczniów szkół podstawowych znajdujących się na Południowym Podlasiu, tradycyjnego tkactwa ze szczególnym uwzględnieniem perebora, jako elementu charakterystycznego dla regionu, zagrożonego całkowitym zapomnieniem. Związane jest z ochroną umiejętności tkania perebora, wpisanej na Krajowa lite niematerialnego dziedzictwa kulturowego w roku 2016 na wniosek Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego. Obejmuje działaniami edukacyjnymi 20 szkół w regionie. Służy budowaniu tożsamości młodego pokolenia mieszkańców Południowego Podlasia w oparciu o unikalne zasoby regionalne niematerialnego dziedzictwa kulturowego, charakterystycznego dla regionu. Jest działaniem pilotażowym odnośnie współpracy NUL ze szkołami podstawowymi w zakresie upowszechniania i ochrony tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła.

Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość poznać etapy procesu tkania pereborów jedno i dwustronnych a także wykonania własnych, na nieco mniejszych i łatwiejszych w obsłudze krosnach.

 

PDFDrukuj

Uczniowie klas VIIIA i B ze Szkoły Podstawowej w Łomazach 19.11.18r. uczestniczyli w spektaklu teatralnym w Białej Podlaskiej.

Twórcy z Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu postawili sobie za cel ambitne zadanie. W nowej inscenizacji teatralnej „Pan Tadeusz – obrazy” ukazali całe bogactwo gatunkowe utworu Adama Mickiewicza. W cyklu 12 scen – obrazów przedstawili główne wątki dramaturgiczne, składające się na to ponadczasowe arcydzieło.

 
 

PDFDrukuj

Co słychać w lesie jesienią?

16. 11. 2018r. w auli przystrojonej w jesienne akcenty pojawili się młodzi artyści  z klasy II b, którzy przedstawili inscenizację pt. „Co słychać w lesie jesienią?” pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Rogoźnickiej. Były tam: pszczoła, wiewiórka, sarenka, zając, lis, dzik, jeż, myszka, sowa, borsuk, dzikie gęsi, gil, jemiołuszka  i dzieci. Postacie ukazały w jaki sposób przygotowują się do zimy.  Akcja przedstawienia przeplatana była piosenkami o tematyce jesiennej. Uczniowie wystąpili w ciekawych strojach przygotowanych przez rodziców.

Występ został nagrodzony przez rodziców, nauczycieli, dzieci z przedszkola

i  uczniów klas I-III gromkimi brawami. Na zakończenie pani Dyrektor podziękowała uczniom za występ, a rodzicom za przybycie i przygotowanie pięknych strojów.

 

PDFDrukuj

Dnia 14.09.2018 uczniowie z klasy IIa, IIb i IIIa wraz z wychowawczyniami: Anną Ziętecką, Małgorzatą Rogoźnicką i Wiesławą Kobrzyńską oraz rodzicem p. Anną Marciniuk wyjeżdżali do Białej Podlaskiej na sztukę teatralną pt. „Jak Rumcajs Cypiska uratował”. Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu w niezwykle udany sposób przypomniał dzieciom jedną z bajek dzieciństwa ich rodziców, w której jasno i czytelnie zawarte były podbudowane głębokim morałem nieprzemijające wartości wychowawczo - edukacyjne.

"W Rzecholeckim Lesie, nieopodal Jilczyna mieszkał słynny rozbójnik Rumcajs ze swoją żoną Hanką i synkiem Cypiskiem..." w ten sposób zaczęła się piękna czeska bajka. Bohaterowie z dzielnym Rumcajsem na czele zabrali widzów na ekscytującą wycieczkę w głąb niesamowitego Rzecholeckiego Lasu". Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się we wnętrzu tego nieprzebytego boru.

Spektakl przyciągnął uwagę najmłodszych widzów barwnymi kostiumami i scenografią. Również efekty świetlne wywoływały duże emocje, dzieci żywo reagowały na to wszystko, co działo się na scenie. Największą furorę wywołało pojawienie się postaci wielkiej pajęczycy i wodnika. W dobry nastrój wprawiały także piosenki śpiewane przez aktorów.                                                                        Poszczególne sceny wywoływały u uczniów salwy śmiechu, chwile strachu i radosne okrzyki podczas aktywnego uczestnictwa w podpowiadaniu aktorom, co należało - według nich - w danej sytuacji zrobić.

Przedstawienie niosło ze sobą niezwykle cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości, jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą. Dzieci, przepełnione wrażeniami ze spektaklu, wracały do szkoły w dobrych nastrojach.

 
 

PDFDrukuj

KOLEJNY SUKCES CHÓRU KANON W POWIATOWYM KONKURSIE PATRIOTYCZNYM W TUCZNEJ

Dnia 18 listopada chór KANON pod kierunkiem Grzegorza Kulickiego – nauczyciela muzyki w Zespole Szkół w Łomazach zajął po raz kolejny I miejsce w Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej. Zmagania zespołów oceniało profesjonalne jury – aktorzy Teatru Muzycznego w Lublinie. Jury podkreśliło profesjonalizm przygotowania KANONU. Chór KANON wykonał własne kompozycje dyrygenta – G. Kulickiego, między innymi: „Przysięgę” do słów M. Konopnickiej i „Gawędę o miłości ziemi ojczystej” do tekstu W. Szymborskiej.

 
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 73