- reset +

PDFDrukujEmail

 

Tu wszędzie jest moja Ojczyzna –obchody Święta Niepodległości w Zespole Szkół w Łomazach

11 listopada to niewątpliwie ważne dla każdego Polaka  - patrioty święto. Gminne uroczystości z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyły poczty sztandarowe Zespołu Szkół w Łomazach, Ochotniczej Straży Pożarnej, orkiestra dęta OSP, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, zaproszeni goście, dorośli mieszkańcy gminy oraz dzieci i młodzież. Pod pomnikiem poległych w obronie Ojczyzny złożono wieńce. Gospodarz uroczystości dyrektor Zespołu Szkół w Łomazach Pani Bogumiła Wińska w imieniu społeczności szkolnej powitała zaproszonych gości, a wśród nich przedstawicieli władz samorządowych: Wójta Gminy Łomazy P. Jerzego Czyżewskiego, przewodniczącą Rady Gminy P. Małgorzatę Derlukiewicz, radnego powiatu i jednocześnie kierownika terenowej placówki KURS w Białej Podlaskiej P. Marka Uścińskiego, wiceprzewodniczącego Rady Gminy P. Andrzeja Wińskiego, przewodniczącego Rady Rodziców i radnego Gminy Łomazy P. Wiesława Bańkowskiego, wiceprzewodniczącą Rady Rodziców P. Renatę Krasuską – Adamiak; przedstawiciela władz kościelnych wikarego tutejszej parafii Ks. Andrzeja Ognika; przedstawicieli instytucji i osoby współpracujące ze szkołą: dyrektora GOK w Łomazach P. Ryszarda Bieleckiego, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej P. Agatę Chwalewską, dyrektora SP w Huszczy P. Dorotę Pawłowską, prezesa Banku Spółdzielczego w Łomazach P. Krzysztofa Łojewskiego, sekretarza Gminy Łomazy P. Mariannę Łojewską, komendanta gminnego OSP Łomazy P. Romana Stanilewicza, prezesa OSP Łomazy P. Grzegorza Tereszczuka, prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Łomazy P. Jana Charyckiego, prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka P. Łukasza Wedę, sołtysów sołectw; przedstawicieli mediów: redaktora Łomaskich Stron P. Stanisława Hryniewicza, przedstawiciela Radia Biper P. Gwalberta Krzewickiego; wszystkich Przyjaciół Szkoły, grono pedagogiczne rodziców i uczniów, mieszkańców Łomaz oraz grupę rekonstrukcyjno – filmową Bemowo z Warszawy.
Cytując słowa Józefa Piłsudskiego, że „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”, podziękowała wszystkim tym, którzy od lat uczestniczą w obchodach 11 listopada. Podkreśliła, że dziś nasz patriotyzm to uczestnictwo we mszy świętej za ojczyznę, to flagi wywieszone na naszych domach, śpiew pieśni patriotycznych, polski taniec i recytacja wierszy, to dbałość o tradycje i kulturę. Wójt Gminy Łomazy Pan Jerzy Czyżewski powiedział, że niepodległość dla nas to przede wszystkim bezpieczeństwo współczesnych i pamięć o przeszłych pokoleniach. P. Marek Uściński w swoim wystąpieniu podkreślił, że wolna Polska odrodziła się dzięki wysiłkom pokoleń. Wartości patriotyczne wyrosły w rodzinie, kościele i szkole. W części artystycznej zaprezentowali się  uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej przygotowani przez P. Elżbietę Bielecką, P. Ewę Prokopiuk, P. Beatę Piotrowską ,chór szkolny KANON pod kierunkiem P. Grzegorza Kulickiego .W programie wykorzystano utwory największych polskich poetów. Wychowankowie przedszkola pod opieką P. Ewy Karpowicz i P. Małgorzaty Kaczan w uroczy sposób zatańczyli krakowiaka. Dodatkowym akcentem patriotycznym było przywołanie sylwetki jednego z wielkich Polaków  - Tadeusza Kościuszki w związku z 200 rocznicą jego śmierci. Przy tej okazji nagrodzono laureatów I Gminnego Turnieju Wiedzy o Tadeuszu Kościuszce pod honorowym patronatem Wójta Gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego. I miejsce zdobyła Agata Cichowska VII b, II miejsce Wiktoria Hołonowicz VI b, III miejsce – Adam Kowalewski VI a. Na zakończenie można było uczestniczyć w żywej lekcji historii w wykonaniu grupy rekonstrukcyjno – filmowej Bemowo z Warszawy.

Poprawiony: poniedziałek, 13 listopada 2017 21:29