absolwenci
Wpisany przez Administrator czwartek, 13 listopada 2014 20:24
Franciszek Sadownik
Urodził się w 1910 roku w Łomazach, gdzie spędził całe życie. Pochodził z rodziny chłopskiej. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łomazach. Na początku zajmował się kowalstwem. W wieku siedemnastu lat pracował w kuźni- za darmo, za naukę. Po trzech latach zrezygnował.
Początek jego pasji miał związek z pilnowaniem dzieci. Właśnie w tym czasie zaczął rzeźbić w glinie, wycinać blaszane kwiaty, aż po drewniane płaskorzeźby. Rzeźbił w drewnie lipowym. Były to rzeźby pełne i płaskie. Malował też obrazy.
Jego rzeźbami były głównie figurki świętych, takie jak : Maksymilian Maria Kolbe, Chrystus Frasobliwy, Matka Boska Kodeńska.
Należał do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, gdzie przez dwie kadencje kierował oddziałem tego stowarzyszenia w swoim województwie.
Miał również kolekcjonerów zagranicznych, m.in. z Holandii, USA, Kanady czy dawnych Niemiec Zachodnich.
Pan Franciszek zmarł 16 maja 1997 r. Pozostawił po sobie wiele rzeźb. Można je zobaczyć w jego rodzinnym domu w Łomazach.
Wpisany przez Administrator poniedziałek, 10 listopada 2014 19:34
Józef Czyżewski
Urodził się 19.09.1924r. Jego rodzicami byli Jan Czyżewski i Karolina z domu Szatałowicz. Był jednym z czworga rodzeństwa. W roku 1938 ukończył z bardzo dobrymi wynikami siedmioletnią Szkołę Podstawową w Łomazach. Chciał zostać leśnikiem.
W czasie wojny panowała epidemia tyfusu, na którą zachorował Józef. W 1941 r. na tę chorobę zmarł jego ojciec Jan. W niedługim czasie w tragicznych okolicznościach odeszła również matka Józefa. Na gospodarstwie zostało trzech braci. Najstarszy Zygmunt uczył się zawodu agronoma, wstąpił również do Armii Krajowej, Feliks pobierał nauki w Szkole w Leśnej Podlaskiej, a Józef zajmował się gospodarstwem.
W przededniu Świat Wielkiej Nocy na podwórze weszło kilku uzbrojonych mężczyzn ubranych w niemieckie mundury. Żądali koni i jedzenia. Po chwili nastąpiły strzały, od których zginął najstarszy brat Józefa Zygmunt, Feliks został postrzelony i po 3 dniach zmarł w szpitalu.
Po tych incydentach chciano Józefa wcielić do Armii Ludowej.
W niedługim czasie z żoną Ireną z domu Butkiewicz dochowali się dzieci- Feliksa, Tadeusza i Mieczysława.
Józef od października 1942 r. do lipca 1944 r. działał w Armii Krajowej. Zmarł 5 sierpnia 2008 r. w domu rodzinnym na Zarzece, mając 84 lata.
Osiągnięcia:
- Krzyż Armii Krajowej nadany przez Prezydenta Lecha Wałęsę w 1995 r.;
- Pełnił funkcje sekretarza Gminnego Koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację;
- symboliczny stopień podporucznika Wojska Polskiego przyznany w roku 2000;
- tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny przyznany w roku 2001 przez Prezesa rady Ministrów Jerzego Buzka.
Łukasz Węda
Łukasz Radosław Węda urodził się 22.02.1982 r. w Białej Podlaskiej. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Studziance 1988-1992, a następnie w latach 1992-1997 do Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łomazach. Jego wychowawcą w szkole w Łomazach była Pani Maria Parafiniuk. Następnie rozpoczął naukę w III LO Adama Mickiewicza w Białej Podlaskiej. W trakcie nauki w liceum działał w samorządzie szkolnym, kabarecie, startował z sukcesami w olimpiadzie przedmiotowej z historii. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości rozpoczął studia w ówczesnej Akademii Podlaskiej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny) w Siedlcach na Wydziale Humanistycznym. Podczas studiów był bardzo aktywnym działaczem Uczelnianego Ośrodka Kultury PeHa. Był redaktorem czasopisma studenckiego „KURYER”. Działał w Samorządzie Studenckim, będąc sekretarzem parlamentu studentów. Założył Koło Naukowe Archiwistów i udzielał się w Kole Naukowym Historyków Instytutu Historii. Ponadto angażował się w prace uczelnianego AZS-u, organizował spotkania integracyjne. Podczas studiów uczestniczył w licznych konferencjach, seminariach i sympozjach na terenie całego kraju, prezentując zagadnienia dot. epoki napoleońskiej, historii regionu i dokumentalistyki. W 2006 roku ukończył siedlecką uczelnię na kierunku historia o specjalności archiwistyka i współczesne stosunki międzynarodowe.
Dalsza edukacja :
- absolwent Podyplomowego Studium Ochrony i Promocji Dziedzictwa Kulturalnego na Uniwersytecie w Białymstoku 2009;
- absolwent studiów podyplomowych na kierunku zarządzanie w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie 2013;
- absolwent Programu Menedżerowie NGO (PROMENGO) w Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich w Warszawie 2014;
- doktorant na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.
Doświadczenie zawodowe:
- młodszy archiwista Archiwum Państwowym Gdańsku;
- archiwista w Instytucie Pamięci Narodowej w Gdańsku;
- instruktor w Gminnym Ośrodek Kultury w Łomazach;
- podinspektor w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej;
- kandydat na Wójta Gminy Łomazy w wyborach samorządowych 2014.
Członkowstwo w organizacja pozarządowych:
- 2007-2012 Grupa Rekonstrukcji Historycznej 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego 4 kompanii fizylierskiej w Gdańsku;
- od 2007 Centrum Kultury Tatarów RP w Gdańsku;
- od 2008 Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka;
- od 2012 Klub Biegacza Biała Biega;
- redaktor naczelny kwartalnika „Echo Studzianki”;
- organizuje warsztaty i turnieje łucznictwa tradycyjnego.
Osiągnięcia:
- Laureat Bene Meritus Terrae Lublinensi (Zasłużony dla Lubelszczyzny) 2009;
- bohater reportaży Radia Lublin „Zwyczajni niezwyczajni”, ”Tatarski apetyt na wakacje”, „Tolerancja” 2010-2012;
- udział w nagraniu programu TVP Lublin „Lubelskie smakuj życie” „Po pierwsze człowiek…’’ 2010-2011.
Działalność:
- koordynator projektów społecznych http://studzianka.pl/przedsiewziecia.htm;
- uczestnik szkoleń http://studzianka.pl/SZKOLENIA.htm;
- autor artykułów publicystycznych, naukowych i publikacji popularnonaukowych http://studzianka.pl/publikacje.htm
- biegacz i maratończyk http://studzianka.pl/mojebiegi.htm ;
- pasjonat epoki napoleońskiej i tematyki tatarskiej;
- Prowadzi stronę www.studzianka.pl, blog biegowy http://biegamwstudziance.blogspot.com oraz blog informacyjny o gminie Łomazy http://www.gminalomazy.blogspot.com.
Wpisany przez Administrator czwartek, 13 listopada 2014 20:13
Anna Bańkowska-Mikiciuk
Urodziła się 5 września 1948 roku. Z Łomazami związana jest od urodzenia. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łomazach, a po jej ukończeniu kontynuowała naukę w Technikum Ekonomicznym w Białej Podlaskiej. W 1969 roku otrzymała świadectwo dojrzałości. Przez 30 lat pracowała w Gminnej Spółdzielni w Rossoszu na różnych stanowiskach. Razem z mężem Wiesławem wychowała trójkę dzieci. Obecnie ma dwoje wnucząt.
Po przejściu na emeryturę rozpoczęła pisanie wierszy, początkowo do szuflady. Inspiracją są troski i radości codziennego życia. Tematów poszukuje wszędzie, w najbliższym otoczeniu. Jej książki rozprowadzane są nawet w Niemczech. Pani Anna prowadzi bloga oraz stację w radiu internetowym „Radiolka”.
Osiągnięcia:
- wydała tomiki wierszy pt. „Moje nastroje” oraz „Ścieżkami życia”;
- brała udział w Sejmiku Kobiet Powiatu Bialskiego;
- uczestniczyła w Wieczorze Poetyckim w Lublinie;
- wieczór autorski w Łomazach;
- recytowała swoje wiersze na różnych uroczystościach m.in. „Majówka z Panem Bialczaninem” w 2009 roku;
- publikowała wiersze w czasopismach „Słowo Podlasia”; „Echo Katolickie”, „Tygodnik Podlaski”; „Wspólnota Bialska” i „Gościniec”.
Nagrody:
- wyróżnienie w konkursie audycji pt. „Serce jak obłok” zorganizowanej przez Radio Katolickie;
- wyróżnienie przez tygodnik „Echo Katolickie”.
Wpisany przez Administrator poniedziałek, 17 listopada 2014 22:55
Sebastian Powszuk
Urodził się 21 stycznia 1988 roku, pochodzi z Łomaz. Obecnie mieszka w Warszawie. W latach 1995-2001 uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki, następnie kontynuował naukę w tutejszym gimnazjum. W 2004 roku rozpoczął edukację w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej w klasie o kierunku plastycznym.
Po otrzymaniu świadectwa dojrzałości uczył się w Studium Grafiki Komputerowej w Warszawie, uzyskując dyplom w 2008 roku. W 2010 r. podjął pracę w Agencji Reklamowej w Warszawie. Od 2012 r. pracuje jako grafik i webmaster w Warszawie w firmie Biapol.
Od dziecka był uzdolniony plastycznie. Dużo czasu poświęcał rysowaniu, szczególnie uwielbiał malować zwierzęta. Jako mały chłopiec był zauroczony grafiką i sztuką komputerową. Do swoich prac poszukuje inspiracji głównie w Internecie, ale także w książce, kinie i otaczającym go świecie.
Osiągnięcia:
- I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Graficznym FotoliaTEN 2012 ( nadesłano 1260 prac).
Nagrody:
- Międzynarodowa kampania reklamowa o wartości 750 tysięcy złotych;
- Opublikowanie pracy w międzynarodowych mediach branżowych;
- Zestaw oprogramowania Adobe® Creative Suite® Master Collection;
- Tablet Wacom Intuos5 Touch M;
- Abonament w serwisie Fotolia.
Strona 6 z 6