- reset +

absolwenci

PDFDrukuj

Wpisany przez Administrator czwartek, 13 listopada 2014 20:24

Franciszek Sadownik

sadownik.jpg - 17.76 KbUrodził się w 1910 roku w Łomazach, gdzie spędził całe życie. Pochodził z rodziny chłopskiej. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łomazach. Na początku zajmował się kowalstwem. W wieku siedemnastu lat pracował w kuźni- za darmo, za naukę. Po trzech latach zrezygnował.

Początek jego pasji miał związek z pilnowaniem dzieci. Właśnie w tym czasie zaczął rzeźbić w glinie, wycinać blaszane kwiaty, aż po drewniane płaskorzeźby. Rzeźbił w drewnie lipowym. Były to rzeźby pełne i płaskie. Malował też obrazy.

Jego rzeźbami były głównie figurki świętych, takie jak : Maksymilian Maria Kolbe, Chrystus Frasobliwy, Matka Boska Kodeńska.

Należał do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, gdzie przez dwie kadencje kierował oddziałem tego stowarzyszenia w swoim województwie.

Miał również kolekcjonerów zagranicznych, m.in. z Holandii, USA, Kanady czy dawnych Niemiec Zachodnich.

Pan Franciszek zmarł 16 maja 1997 r. Pozostawił po sobie wiele rzeźb. Można je zobaczyć w jego rodzinnym domu w Łomazach.

 

PDFDrukuj

Wpisany przez Administrator poniedziałek, 10 listopada 2014 19:34

Józef Czyżewski

czyzewski.jpg - 41.55 Kb

Urodził się 19.09.1924r. Jego rodzicami byli Jan Czyżewski i Karolina z domu Szatałowicz. Był jednym z czworga rodzeństwa. W roku 1938 ukończył z bardzo dobrymi wynikami siedmioletnią Szkołę Podstawową w Łomazach. Chciał zostać leśnikiem.

W czasie wojny panowała epidemia tyfusu, na którą zachorował Józef. W 1941 r. na tę chorobę zmarł jego ojciec Jan. W niedługim czasie w tragicznych okolicznościach odeszła również matka Józefa. Na gospodarstwie zostało trzech braci. Najstarszy Zygmunt uczył się zawodu agronoma, wstąpił również do Armii Krajowej, Feliks pobierał nauki w Szkole w Leśnej Podlaskiej, a Józef zajmował się gospodarstwem.

W przededniu Świat Wielkiej Nocy na podwórze weszło kilku uzbrojonych mężczyzn ubranych w niemieckie mundury. Żądali koni i jedzenia. Po chwili nastąpiły strzały, od których zginął najstarszy brat Józefa Zygmunt, Feliks został postrzelony i po 3 dniach zmarł w szpitalu.

Po tych incydentach chciano Józefa wcielić do Armii Ludowej.

W niedługim czasie z żoną Ireną z domu Butkiewicz dochowali się dzieci- Feliksa, Tadeusza i Mieczysława.

Józef od października 1942 r. do lipca 1944 r. działał w Armii Krajowej. Zmarł 5 sierpnia 2008 r. w domu rodzinnym na Zarzece, mając 84 lata.

Osiągnięcia:

 • Krzyż Armii Krajowej nadany przez Prezydenta Lecha Wałęsę w 1995 r.;
 • Pełnił funkcje sekretarza Gminnego Koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację;
 • symboliczny stopień podporucznika Wojska Polskiego  przyznany w roku 2000;
 • tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny przyznany w roku 2001 przez Prezesa rady Ministrów Jerzego Buzka.
 

PDFDrukujEmail

Łukasz Węda

Lukasz_Weda.jpg - 34.87 KbŁukasz Radosław Węda urodził się 22.02.1982 r. w Białej Podlaskiej. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Studziance 1988-1992, a następnie w latach 1992-1997 do Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łomazach. Jego wychowawcą w szkole w Łomazach była Pani Maria Parafiniuk. Następnie rozpoczął naukę w III LO Adama Mickiewicza w Białej Podlaskiej. W trakcie nauki w liceum działał w samorządzie szkolnym, kabarecie, startował z sukcesami w olimpiadzie przedmiotowej z historii. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości  rozpoczął studia w ówczesnej Akademii Podlaskiej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny) w Siedlcach na Wydziale Humanistycznym. Podczas studiów był bardzo aktywnym działaczem Uczelnianego Ośrodka Kultury PeHa. Był redaktorem czasopisma studenckiego „KURYER”. Działał w Samorządzie Studenckim, będąc sekretarzem parlamentu studentów. Założył Koło Naukowe Archiwistów i udzielał się w Kole Naukowym Historyków Instytutu Historii. Ponadto angażował się w prace uczelnianego AZS-u, organizował spotkania integracyjne. Podczas studiów uczestniczył w licznych konferencjach, seminariach i sympozjach na terenie całego kraju, prezentując zagadnienia dot. epoki napoleońskiej, historii regionu i dokumentalistyki. W 2006 roku ukończył siedlecką uczelnię na kierunku historia o specjalności archiwistyka i współczesne stosunki międzynarodowe.

Dalsza edukacja :

- absolwent Podyplomowego Studium Ochrony i Promocji Dziedzictwa Kulturalnego na Uniwersytecie w Białymstoku  2009;

- absolwent studiów podyplomowych na kierunku zarządzanie  w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie 2013;

- absolwent Programu Menedżerowie NGO (PROMENGO) w Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich w Warszawie 2014;

- doktorant na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Doświadczenie zawodowe:

- młodszy archiwista Archiwum Państwowym Gdańsku;

- archiwista w Instytucie Pamięci Narodowej w Gdańsku;

- instruktor w Gminnym Ośrodek Kultury w Łomazach;

- podinspektor w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej;

- kandydat na Wójta Gminy Łomazy w wyborach samorządowych 2014.

Członkowstwo w organizacja pozarządowych:

- 2007-2012 Grupa Rekonstrukcji Historycznej 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego 4 kompanii fizylierskiej w Gdańsku;

- od 2007 Centrum Kultury Tatarów RP w Gdańsku;

- od 2008 Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka;

- od 2012 Klub Biegacza Biała Biega;

- redaktor naczelny kwartalnika „Echo Studzianki”;

- organizuje warsztaty i turnieje łucznictwa tradycyjnego.

Osiągnięcia:

- Laureat Bene Meritus Terrae Lublinensi (Zasłużony dla Lubelszczyzny) 2009;

- bohater reportaży Radia Lublin  „Zwyczajni niezwyczajni”, ”Tatarski apetyt na wakacje”, „Tolerancja” 2010-2012;

- udział w nagraniu programu TVP Lublin „Lubelskie smakuj życie” „Po pierwsze człowiek…’’ 2010-2011.

Działalność:

- koordynator projektów społecznych http://studzianka.pl/przedsiewziecia.htm;

- uczestnik szkoleń http://studzianka.pl/SZKOLENIA.htm;

- autor  artykułów publicystycznych, naukowych i publikacji popularnonaukowych http://studzianka.pl/publikacje.htm

- biegacz i maratończyk http://studzianka.pl/mojebiegi.htm ;

- pasjonat epoki napoleońskiej i tematyki tatarskiej;

- Prowadzi stronę www.studzianka.pl, blog biegowy http://biegamwstudziance.blogspot.com oraz blog informacyjny o gminie Łomazy http://www.gminalomazy.blogspot.com.

 
 

PDFDrukuj

Wpisany przez Administrator czwartek, 13 listopada 2014 20:13

Anna Bańkowska-Mikiciuk

mikiciuk.jpg - 12.48 Kb

Urodziła się 5 września 1948 roku. Z Łomazami związana jest od urodzenia. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łomazach, a po jej ukończeniu kontynuowała naukę w Technikum Ekonomicznym w Białej Podlaskiej. W 1969 roku otrzymała świadectwo dojrzałości. Przez 30 lat pracowała w Gminnej Spółdzielni w Rossoszu na różnych stanowiskach. Razem z mężem Wiesławem wychowała trójkę dzieci. Obecnie ma dwoje wnucząt.

Po przejściu na emeryturę rozpoczęła pisanie wierszy, początkowo do szuflady. Inspiracją są troski i radości codziennego życia. Tematów poszukuje wszędzie, w najbliższym otoczeniu. Jej książki rozprowadzane są nawet w Niemczech. Pani Anna prowadzi bloga oraz stację  w radiu internetowym „Radiolka”.

 

Osiągnięcia:

 • wydała tomiki wierszy pt. „Moje nastroje” oraz „Ścieżkami życia”;
 • brała udział w Sejmiku Kobiet Powiatu Bialskiego;
 • uczestniczyła w Wieczorze Poetyckim w Lublinie;
 • wieczór autorski w Łomazach;
 • recytowała swoje wiersze na różnych uroczystościach m.in. „Majówka z  Panem Bialczaninem” w 2009 roku;
 • publikowała wiersze w czasopismach „Słowo Podlasia”; „Echo Katolickie”, „Tygodnik Podlaski”; „Wspólnota Bialska” i „Gościniec”.

 

Nagrody:

 • wyróżnienie w konkursie audycji pt. „Serce jak obłok” zorganizowanej przez Radio Katolickie;
 • wyróżnienie przez tygodnik „Echo Katolickie”.
 

PDFDrukujEmail

Wpisany przez Administrator poniedziałek, 17 listopada 2014 22:55

Sebastian Powszuk

powszuk.jpg - 10.64 KbUrodził się 21 stycznia 1988 roku, pochodzi z Łomaz. Obecnie mieszka w Warszawie. W latach 1995-2001 uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki, następnie kontynuował naukę w tutejszym gimnazjum. W 2004 roku rozpoczął edukację w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej w klasie o kierunku plastycznym.

Po otrzymaniu świadectwa dojrzałości uczył się w Studium Grafiki Komputerowej w Warszawie, uzyskując dyplom w 2008 roku. W 2010 r. podjął pracę w Agencji Reklamowej w Warszawie. Od 2012 r. pracuje jako grafik i webmaster w Warszawie w firmie Biapol.

Od dziecka był uzdolniony plastycznie. Dużo czasu poświęcał rysowaniu, szczególnie uwielbiał malować zwierzęta. Jako mały chłopiec był zauroczony grafiką i sztuką komputerową. Do swoich prac poszukuje inspiracji głównie w Internecie, ale także w książce, kinie i otaczającym go świecie.

Osiągnięcia:

 • I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Graficznym FotoliaTEN  2012 ( nadesłano 1260 prac).

Nagrody:

 • Międzynarodowa kampania reklamowa o wartości 750 tysięcy złotych;
 • Opublikowanie pracy w międzynarodowych mediach branżowych;
 • Zestaw oprogramowania Adobe® Creative Suite® Master Collection;
 • Tablet Wacom Intuos5 Touch M;
 • Abonament w serwisie Fotolia.
 
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 6